• 2009-02-25

Tańcząc na dachu mojego domu

27 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy prac Edit Oderbolz pt.Tańcząc na dachu mojego domu.

Edit Oderbolz - Tańcząc na dachu mojego domu

Edit Oderbolz - Tańcząc na dachu mojego domu

Tworząc instalacje i obiekty, Edit Oderbolz czerpie z estetyki codziennych przedmiotów. W swoich pracach dokonuje autorskiego recyclingu materiałów, ingerując w nie na zasadach swoiście pojmowanego rękodzieła. Repertuar ten artystka określa mianem kiczowatego romantyzmu. Tytuł wystawy, tańcząc na dachu mojego domu, jest pewnego rodzaju metaforą wyjścia poza kontekst, z którego pochodzą zaanektowane przez sztukę przedmioty oraz idee. Artystka swobodnie sampluje je i znajduje dla nich nowe znaczenia.

Stworzone przez nią instalacje zdradzają inspiracje designem, sztuką konkretną, konceptualizmem czy modernistyczną architekturą, stanowią zredukowany, oczyszczony z kokieterii, wręcz minimalistyczny cytat z przeszłości. W jej upodobaniu do barwnych tkanin, neonów, brokatów, rękodzieła i wzornictwa, czai się czułość i tęsknota za oswojoną estetyką przestrzeni, jaką odnaleźć można w dzieciństwie. Poszukując nowej formuły dla swoich obiektów, artystka nadaje przedmiotom, wykonanym ze zwyczajnych, czasem tandetnych materiałów, pewien dekoracyjny, nawet drapieżny wymiar.

Edit Oderbolz urodziła się w 1966 roku w Stein am Rhein w Szwajcarii, obecnie mieszka i pracuje w Basel. Jej wystawa w CSW w Toruniu jest efektem współpracy z Kunsthaus Lagenthal.

Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2009 roku.

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu,
Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

Dodaj komentarz