• 2009-02-25

3 cześci, 6 tomów, 2603 strony, 1 spektakl

W dniach od 25 lutego do 1 marca 2009 roku o godzinie 19.15 w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie można zobaczyć najnowsze przedstawienie w reżyserii Jana Klaty Trylogia wg Henryka Sienkiewicza.

fot.Bartłomiej Sowa

fot.Bartłomiej Sowa

Marzy mi się Polska niepodległa. Polska silna i sprawiedliwa. Polska mądra i waleczna. Polska godna swoich bohaterów. Marzy mi się Trylogia w teatrze, na narodowej scenie. Wielki spektakl o naszym kraju i o naszych herosach, polskich, walecznych i odważnych. Spektakl grany na scenie krakowskiej albo warszawskiej. Chociaż krakowska wydaje mi się ważniejsza, bo przecież Kraków to Kraków. A teatr krakowski to teatr narodowy. Marzy mi się spektakl z najlepszymi aktorami, w wystawnej inscenizacji, z muzyką, światłami i w kostiumie. Spektakl błyskotliwy i bezlitosny. Spektakl przeszywający widzów niczym przenikliwe spojrzenie Matki Boskiej. Spektakl, który będzie krzepił rodaków i mówił, więcej, który będzie krzepił rodaków i krzyczał: Polacy, Polacy, to o nas, to my, wszyscy razem i każdy z osobna, to my, Polacy. Marzy mi się Zbaraż, Częstochowa, Kamieniec – na scenie. I Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski razem, wspólnie. Marzy mi się. I śni. Mnie – Henrykowi Adamowi Aleksandrowi Piusowi Sienkiewiczowi herbu Oszyk.

fot. Bartłomiej Sowa

fot. Bartłomiej Sowa

Od 21 lutego 2009 roku na Dużej Scenie spełnienie marzeń Henryka Sienkiewicza. Trylogia w reżyserii Jana Klaty

adaptacja Jan Klata i Sebastian Majewski
scenografia Justyna Łagowska
kostiumy Mirek Kaczmarek
choreografia Maćko Prusak
asystent reżysera Błażej Peszek

występują:
Anna Dymna, Małgorzata Gałkowska, Ewa Kolasińska, Barbara Wysocka, Bolesław Brzozowski, Juliusz Chrząstowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Grałek, Tadeusz Huk, Zbigniew W. Kaleta, Andrzej Kozak, Błażej Peszek, Jan Peszek, Jerzy Święch.

Dodaj komentarz