• 2009-02-24

17. Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy – Euroshorts 2008

W dniach 19 i 20 marca w Galerii Bielska BWA w Bielsku-Białej potrwa 17. Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts 2008.

Drowned Circus, reż. Dante Ariola, Amerykański Film Reklamowy 2008

Euroshorts jest jedynym w Europie festiwalem łączącym pokazy krótkich filmów niekomercyjnych oraz twórczej reklamy. Ta ostatnia prezentowana jest w pokazie pt. Amerykański Film Reklamowy. Najlepsze amerykańskie reklamy są efektem konkursu, godzinnym zestawem artystycznych i technicznych osiągnięć filmowców reklamowych w USA. Konkurs wymyślił w 1992 roku Jon Kamen, fotografik i producent reklamowy, przewodniczący Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych w USA (AICP). Corocznie taśma z najlepszymi amerykańskimi reklamami włączana jest do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).

Monologue, reż. Wang Aofei, Chiny

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie. Euroshorts 2008 obejmuje 65 premierowych filmów z 18 krajów: dokument, fabułę, animację i film eksperymentalny oraz Amerykański Film Reklamowy 2008. Na słynnej taśmie znalazły się reklamy nakręcone m.in. przez Ruperta Sandersa, Nicolai Fuglsiga, Dantego Ariolę i Sama Mendesa. Główną nagrodę Euroshorts 2008 za reżyserię krótkiej fabuły pt. Sleeping (Dziecko śpi) otrzymał Doug Conant (USA); nagrodę dla obiecującego młodego twórcy – Wang Aofei (Chiny), reżyser filmu eksperymentalnego pt. Monologue; nagrodę specjalną za film dokumentalny At ratzit laasot seret? (Chcesz nakręcić film?) – Gali Weintraub (Izrael); nagrodę w konkursie scenariuszowym – Marta Iwaszkiewicz (Polska) za scenariusz filmu pt. Co dla pani?.

A silent star, reż. Vera Iwerebor, Holandia

Po premierowym pokazie w Kino.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (listopad 2008) festiwal wyruszył w trasę po Polsce – do czerwca 2009 roku projekcje odbędą się w 15 miastach. 19 marca br., w pierwszym dniu pokazu w Galerii Bielskiej BWA prezentowane będą animacje i wideoklipy (30 min) oraz blok Fabuły (212 min); w drugim dniu (20 marca): dokumenty (75 min), filmy eksperymentalne (25 min); filmy nagrodzone na Euroshorts 2008 (55 min) oraz Amerykański Film Reklamowy 2008 (65 min). Komentarz do prezentacji wygłosi Przemysław Młyńczyk, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu.

Fundacja Młodego Kina w Warszawie, Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Festiwal trwa: 19.03. i 20.03.2009 r., początek projekcji o godz. 17.00, po każdej części krótka przerwa

Dodaj komentarz