• 2009-02-23

Anioły współczesności Justyny Komar w Galerii Ciasna

Od 19 lutego 2009 roku w Galerii Ciasna w Jastrzębiu Zdroju można oglądać wystawę fotografii Justyny Komar pt. Anioły Współczesności.

Justyna Komar - Anioły Współczesności

Justyna Komar - Anioły Współczesności

Czy nam, współczesnym potrzebne są jeszcze anioły? Czy czujemy się już całkiem bezpieczni w naszych zamkniętych monitorowanych osiedlach i strzeżonych parkingach? Czy wysokie ubezpieczenie nie sprawia, że śpimy spokojnie w naszych hypoalergicznych pościelach? Cóż więc dzieje się z niechcianymi aniołami? Czy zostały uprzątnięte na stałe? Może same mają dość swojej niewdzięcznej roli? Czy może trafiły do takiego składu upadłych aniołów – jak ten – i tu czekają, aż będą znowu potrzebne?

Cykl anioły współczesności daje nam wiele możliwości interpretacji. Właściwie każdy kto patrzy na te prace ma szanse na własne odczuwanie tematu. Może wzbudzić w nas refleksję nad upadkiem autorytetów, degradacji wartości, brakiem poszanowania godności i autonomii osoby. Przedmiotowe podejścia do człowieka jako pracownika lub potencjalne źródło dochodu, różne formy manipulacji są coraz bardziej odczuwalne i namacalne w dzisiejszej codzienności. Dotyczą praktycznie każdego z nas. I… wzbudzają strach, niepewność, panikę…

Prace Justyny Komar przywodzą na myśl coś pomiędzy pseudofimowymi kadrami Cindy Sherman, sklepowymi wystawami Eugene Atgeta a surrealistycznymi poszukiwaniami grupy Bifur. Autorka próbuje przedstawić z dystansem problem ludzkiej tożsamości w plastikowym świecie. Ludzie sami nie wiedzą po co istnieją (dylemat odwieczny) i czy w ogóle istnieją, czy są immanentnymi bytami czy tylko pionkami na szachownicy. Dość prosta stylistyka kontrastuje z wyrafinowaną grą, pomiędzy rzeczywistością a marzeniem.

Justyna Komar – ukończyła filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i studia podyplomowe w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie) z zakresu obsługi programów graficznych 2d. Od września 2005 współpracuje z pierwszą w Polsce Internetową Szkołą Fotografii, gdzie zajmuje się estetyką i kompozycją obrazu. Od 2007 roku jest członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2009 roku ukazała się książka Moja cyfrówka i ja, której Justyna Komar jest współautorką.

Wystawa potrwa do 13 marca 2009 roku.

Galeria Ciasna,
ul. Katowicka 17, Jastrzębie Zdrój

Dodaj komentarz