• 2009-02-21

Niech sczezną mężczyźni

Do 1 marca 2009 roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę Niech sczezną mężczyźni. 300 lat Łodzi Kaliskiej. Nowy projekt Łodzi Kaliskiej inspirowany jest współczesną kulturą, a szczególnie tym jej aspektem, który opatrzony jest hasłem gender czy feminizm.

Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, w których Polki jeszcze nie pracują, np. przy układaniu nawierzchni bitumicznej budowanej drogi czy przy pozyskiwaniu bloków skalnych w kamieniołomach. Tematów jest 14 i łącznie tworzą niezwykły obraz absurdalnego futuryzmu, z wszechogarniającym feminizmem.

Kobiety na fotografiach są nagie, jak na obrazach klasycznego malarstwa symboliczno-romantycznego malarstwa (nimfy, boginie, rusałki), które do dzisiaj jest archetypem najlepiej rozumianym przez społeczeństwo. Społeczna i kulturowa pozycja kobiety w Polsce ulega ciągłym przewartościowaniom, nabiera nowych znaczeń, kontekstów. Projekt Łodzi Kaliskiej dobrze wpisuje się w to zagadnienie, tym bardziej że już we wcześniejszych pracach tego ugrupowania kobiety odgrywały znaczącą role, stając się inspiracją i wizualizacją wielu zagadnień i problemów poruszanych w ich pracach.

CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 02-467 Warszawa

Dodaj komentarz