• 2009-02-19

Kompozycja w błękicie

28 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Na Woli w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia w reżyserii Ingmara Villqista Kompozycja w błękicie. Prapremiera. Sztuka napisana na zamówienie Teatru Na Woli przez jednego z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych na świecie polskich dramaturgów, Ingmara Villqista.

Toksyczna i klaustrofobiczna relacja matki i córki. Dom, który staje się więzieniem. Emocje, które przeradzają się w agresję. Miłość rodzi terror. Czy tylko najbliżsi wiedzą, jak ranić najdotkliwiej?

Ingmar Villqist jest dramatopisarzem, historykiem sztuki, przez wiele lat był wicedyrektorem warszawskiej Zachęty, był wykładowcą warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, założycielem nieinstytucjonalnego Teatru Kriket w Chorzowie, a od 2008 roku dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni. W jego dramatach znać wyraźny wpływ psychologicznego, skandynawskiego stylu pisania dla teatru. Aktorzy muszą go kochać, bo pisze wymarzone role, wielowarstwowe, z przeszłością, która powraca między kwestiami. Za skandynawskimi klasykami wierzy bowiem, że wszystko, co najważniejsze, zdarzyło się przed podniesieniem kurtyny, a to, co oglądamy, to finał popełnionych kiedyś czynów – pisał krytyk Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.

Do najciekawszych jego dramatów zaliczają się: Oskar i Ruth (debiut, 1998), Noc Helvera (2000), Beztlenowce (2001), Entartete Kunst (2001), Helmucik (2002), Fantom (2003), Sprawa miasta Ellmit (2003) oraz wystawiana na gdyńskiej scenie Kompozycja w słońcu (2007). Autor powieści Archipelag Wysp Pingwinich (2004).

Mój teatr jest teatrem autorskim, wystawiam tylko i wyłącznie własne sztuki. Nic innego mnie nie interesuje – mówił w jednym z wywiadów.
Tekst i reżyseria: Ingmar Villqist
W obsadzie: Ewa Szykulska, Dorota Lulka, Marcin Troński

Dodaj komentarz