• 2009-02-19

Bułhakow po raz 96.

1 marca 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Słowackiego w Krakowie po raz 96. i ostatni będzie można zobaczyć przedstawienie Macieja Wojtyszki Bułhakow.  Spektakl zdobył kilka nagród i wyróżnień. Po uhonorowaniu Krzysztofa Jędryska nagrodą aktorską za rolę Nikołaja Christoforowicza Szywarowa w IX Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie, nagrodę reżyserską odebrał w Bydgoszczy Maciej Wojtyszko (za Bułhakowa w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, widowisko o rzadko spotykanej już na naszych scenach harmonii i równorzędności wszystkich elementów) a wyróżnienie aktorskie – Błażej Wójcik za rolę Bierkowa.

Opowieść o ostatnich chwilach życia autora jednej z najgenialniejszych powieści wszechczasów. Główną bohaterką sztuki jest Helena, trzecia i najukochańsza żona mistrza Bułhakowa, w której można znaleźć pierwowzór powieściowej Małgorzaty. Tak jak w powieści, Helena walczy o życie i prawo do tworzenia swojego męża. Maciej Wojtyszko w swoim dramacie pokazał atmosferę rozmów, napięć, zachowań najbliższych przyjaciół Bułhakowa, kulisy MCHAT- u, słynnego moskiewskiego teatru, gdzie toczy się prawdziwy dramat upadających wartości, obłudy i strachu.

Sztuka jest w niełasce, prawda jest niebezpieczna, a przyjaciele mogą okazać się wrogami. Gdzieś w tle Bułhakow, chory, milczący, kończy powieść swojego życia. Ze światem łączy go tylko żona Helena, która za wszelką cenę chce ocalić genialny rękopis Mistrza i Małgorzaty. Krzysztof Jędrysek za rolę Szywarowa otrzymał główną nagrodę aktorską na IX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl został rekomendowany do wystawienia w Teatrze Narodowym.

Reżyseria: Maciej WOJTYSZKO
Scenografia: Marcin STAJEWSKI
Muzyka i opracowanie efektów: Bolesław RAWSKI
Kostiumy: Anna ENGLERT
Reżyseria światła: Wiesław ZDORT
Obsada :
Helena Siergiejewna Bulhakowa – Joanna MASTALERZ
Olga Siergiejewna Bokszanska – Hanna BIELUSZKO
Pawel Piotrowicz Bierkow – Błażej WÓJCIK
Nikolaj Christoforowicz Szywarow – Krzysztof JĘDRYSEK
Wasilij Iwanowicz Kaczalow – Marian DZIĘDZIEL
Nikolaj Robertowicz Erdman – Mariusz WOJCIECHOWSKI
Olga Knipper Czechowa – Małgorzata ZĄBKOWSKA-KOŁODZIEJ
Czertow – Grzegorz ŁUKAWSKI
Prawdin – Maciej JACKOWSKI
Jermolaj – Sławomir ROKITA
Annuszka – Ewa WORYTKIEWICZ
Premiera: 19.10.2002

Ostatnie spektakle odbędą się w dniach: 21, 22, 28 lutego i 1 marca o godz. 19.00.

Dodaj komentarz