Oswajanie odmienności w Muzeum Etnograficznym

19 lutego 2009 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie nastąpi otwarcie cyklu wykładów dr Ewy Klekot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego w Bílým Koničku – kluboksięgarni Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Najbliższy wykład nosi tytuł: Oswajanie odmienności: Muzeum i antropologia.

Przeważająca większość rzeczy, które oglądamy we współczesnych muzeach nie powstała po to, by stać się eksponatem. Bycie elementem wystawy jest tylko jednym z etapów ich istnienia i jedną z jego możliwych postaci, właściwą nowoczesnej kulturze Zachodu. Muzeum i jego kolekcja stanowi jeden z ważniejszy wzorców kulturowych określających nasz współczesny stosunek do rzeczy. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu, jak jest on tworzony dziś i skąd się historycznie wywodzi.

Tego samego dnia o godzinie 18.00 odbędzie się Spotkanie II pt. Narodziny muzeum.

Pomysł gromadzenia wszystkiego, tworzenia czegoś w rodzaju ogólnego archiwum, które w jednym miejscu zamknęłoby wszystkie czasy, epoki, formy i gusty; pomysł, by powołać do życia miejsce zamykające w sobie wszystkie czasy, które samo byłoby poza czasem, niewrażliwe na jego niszczycielskie działanie; plan, by w ten sposób zorganizować niekończący się i nieskończony proces gromadzenia czasu w miejscu, które jest nieruchome – ten pomysł w całości należy do naszej nowoczesności - napisał Michel Foucault w artykule o specyficznych właściwościach przestrzeni muzeum i biblioteki.

Muzea rodzą się według niego nie tyle z pasji kolekcjonowania, ile z chęci zgromadzenia wszystkiego w jednym miejscu; z właściwej nowoczesności potrzeby zamknięcia i uporządkowania. Pierwsze otwarte dla publiczności kolekcje muzealne powstają pod koniec XVII wieku, jednak duch nowoczesnego muzeum to encyklopedyczny duch oświecenia i to XVIII wiek jest epoką, w której powstają najważniejsze do dzisiaj muzea: Brytyjskie, Watykańskie, Luwr.

Państwowe Muzeum Etnograficzne,
ul. Kredytowa 1, Warszawa

Dodaj komentarz