• 2009-02-16

Nagroda im. Alfreda Bauera dla Andrzeja Wajdy

14 lutego 2009 roku na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Andrzej Wajda dostał Nagrodę im. Alfreda Bauera za film Tatarak. Film jest ekranizacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Główną bohaterkę, doktorową Martę, zagrała Krystyna Janda. Marta jest dojrzałą, doświadczoną życiem kobietę, która żyje wspomnieniami. Przypadek sprawia, że do Marty na moment wraca młodość. W życiu doktorowej pojawia się młody mężczyzna, za sprawą którego bohaterka przypomina sobie, czym jest bliskość. Tatarak to opowieść o przemijaniu i o dojmującym poczuciu utraty. Obok Krystyny Jandy, w filmie zagrali m.in.: Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Pietrucha i Paweł Szajda.

Rozwinięciem opowiadania jest nakręcana w ciemnym, prawie pustym pokoju hotelowym osobista opowieść aktorki o chorobie i śmierci jej męża operatora Edwarda Kłosińskiego. – To nagroda dla Krystyny Jandy, która oddała temu filmowi nie tylko swój talent, ale też część swojego życia – powiedział Andrzej Wajda podczas sobotniej uroczystości.

Nagroda im. Alfreda Bauera przyznawana jest reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej. Jury 59. Berlinale przyznało dwie takie nagrody. Laureatem, obok Andrzeja Wajdy, został młody argentyński reżyser Adrian Biniez za film Giganci.

Złotego Niedźwiedzia – główną nagrodę Berlinale, otrzymał peruwiański film La Teta Asustada w reżyserii Claudii Llosy.
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki otrzymałał Austriaczce Birgit Minichmayr za rolę w niemieckim filmie Alle Anderen w reż. Maren Ade.
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora otrzymał Sotigui Kouyate. Aktor został nagrodzony za rolę w filmie London River francuskiego reżysera Rachida Bouchareba.
Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Irańczyk Asghar Farhadi za film About Elly.
Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz otrzymał amerykański film The Messenger.

Dodaj komentarz