• 2009-02-13

Don Giovanni w Operze Krakowskiej

20, 21 lutego 2009 roku w Operze Krakowskiej na dużej scenie przy ul. Lubicz 48 odbędzie się premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Don Giovanni. Inscenizacji podjął się jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne przygotował Łukasz Borowicz. Partię tytułową zaśpiewa gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku – Mariusz Kwiecień, znany krakowskiej publiczności z partii Ashtona w Łucji z Lammermoor oraz koncertu muzyki polskiej. W partii tytułowej krakowska publiczność usłyszy również Grzegorza Piotra Kołodzieja oraz Donato Di Gidia z Włoch.

Gwałtowny, porywczy, władczy i cyniczny. Bez skrupułów uwodzi kobiety komplementami, kłamstwami i fałszywymi obietnicami, rozkochuje, a następnie porzuca swe ofiary. Sieje moralne zgorszenie, dopuszcza się próby gwałtu… Postać cynicznego kochanka – Don Juana – pojawia się po raz pierwszy w sztuce Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość dramatopisarza Tirso de Moliny. Operę Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni W.A. Mozart napisała po wielkim sukcesie Wesela Figara. Libretto autorstwa Lorenzo de Ponte nawiązuje do Molierowskiego Don Juana z 1665 roku. Premiera odbyła się 29 października 1787 roku w Pradze. Co ciekawe opera powstała w rekordowym czasie ośmiu miesięcy. Z pośpiechu zrezygnowano nawet z uwertury! Szczęśliwie dla kompozytora premiera została przesunięta o kilka dni z powodu choroby śpiewaczki, co pozwoliło Mozartowi na jej dokończenie.

Początkowo poza samą Pragą nie wywołała entuzjazmu europejskich krytyków: wiedeńska premiera Don Giovanni z 7 maja 1788 r. nie powtórzyła praskiego sukcesu, choć na jej potrzeby Mozart włączył do opery dwie arie: Dalla sua pace Don Ottavio i In quali eccessi…Mi tradi quell’alma ingrata Elviry. Z czasem opera ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej granych na deskach największych sal operowych świata. Utwór uznany jest za genialny, z całą pewnością – za ponad czasowy. Obecnie jest elementem żelaznego repertuaru każdego teatru muzycznego.

REALIZATORZY:
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz
Choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Realizacja światła: Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru: Marek Kluza

OBSADA:
Don Giovanni Mariusz Kwiecień Piotr Kołodziej
Donato Di Gioia
Komandor Remigiusz Łukomski
Volodymyr Pankiv
Donna Anna Izabela Kłosińska
Katarzyna Oleś-Blacha
Don Ottavio Rafał Bartmiński
Pablo Cameselle
Adam Sobierajski
Donna Elwira Anna Chierichetti
Karina Skrzeszewska
Leporello Massimiliano Gagliardo
Zbigniew Wunsch
Zerlina Joanna Dobrakowska
Agnieszka Cząstka
Masetto Damian Konieczek
Przemysław Rezner

oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej

Dodaj komentarz