• 2009-02-10

Laputa & Lagado w Teatrze Zależnym

15 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu pt. Laputa & Lagado.

Laputa & Lagado - Inkwizytor Mamadu
Laputa & Lagado – Inkwizytor Mamadu

Napisany w XVIII wieku utwór Jonathana Swifta pt.: Podróże do wielu odległych narodów świata jest fantastyczno-surrealistycznym opisem czterech wyimaginowanych podróży, w którym – jak pisze Juliusz Kydryński – autor rozprawia się z całą ludzkością, z samą jej naturą i wszystkimi stworzonymi przez nią instytucjami. Każda epoka – także i nasza – odnajdzie w niesamowitej grotesce Swifta oskarżenie siebie samej, własne swoje rysy i własne zwierciadło.

Niestety, dzieło Swifta adresowane do dorosłych, zostało ocenzurowane oraz okaleczone, po czym pozbawione wszelkich drastyczności i całego smaku trafiło do dziecięcego pokoju jako niewinna bajka o ciekawej podróży do krainy Liliputów i krainy Olbrzymów. W niezliczonych adaptacjach dziecięcych pomija się trzecią podróż zaczynającą się wizytą na Latającej Wyspie Lapucie. Ambicją autorów sztuki była inscenizacja owej trzeciej części dzieła Swifta – podróży zaczynającej się wizytą na latającej wyspie Laputa, a kończącej odwiedzinami Krainy Nieśmiertelnych.

Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej,
ul. Kanonicza 1, Kraków

Dodaj komentarz