GOODBYE DESIGN!

6 marca 2009 roku we wrocławskim BWA odbędzie się otwarcie wystawy pt. Goodbye Design. Tytuł projektu odnosi się do pierwszego sezonu działalności galerii, na który złożą się wystawy, eksperymenty, odległe od szkolnej sztampy wykłady, seminaria, spotkania z artystami i kuratorami niosącymi nadzieję polskiej sztuce i projektowaniu oraz inne, bardziej przyziemne próby uprzyjemniania czasu mieszkańcom miasta i przyjeżdżającym.

Zaczerpnięte z jednej z analiz Kazimierza Piotrowskiego hasło Goodbye design! (oryginalnie jako zwrot postmodernistyczny w dizajnie zapoczątkowany m.in. przez Alessandro Mendiniego) symbolicznie opisuje odwrót od bezkrytycznej fascynacji produktem, konsumpcyjnym fetyszem, zabawę ze statusem dizajnerskiego obiektu i ogólnie niejednoznaczny stosunek galerii Design do kultury produktu. W zamian proponuje ona intrygujące rozmowy, podważanie konsumpcyjnych przyzwyczajeń, poszerzania doświadczeń i dobrą zabawę.

Bartek Mucha - 12 % normy, cz.1

Bartek Mucha - 12 % normy, cz.1

Goodbye design! nie jest wyrazem spóźnionej manifestacji, tym bardziej sygnałem zakończenia działalności galerii Design. Z przymrużeniem oka celebruje ona swoje otwarcie w trudnych warunkach toczącego się jeszcze remontu, za częściowo zasłoniętą rusztowaniem fasadą. Odpowiada to zresztą charakterowi proponowanych wydarzeń, których ambicją jest współtworzenie klimatu dla krytycznej refleksji wokół dizajnu.

W ramach projektu zostaną zaprezentowane m.in.:

GABINET CIENI – czyli wystawa zbudowana we wnętrzu galerii przez grupę Lo_ladesigns, czyli Annę Orlikowską i Beatę Wandachowicz (Łódź). Pokaz działać będzie na zasadzie gabinetu cieni. W zaciemnionym pokoju pojawią się szare kontury produktów, które miały zasadniczy wpływ na kulturę XX wieku.

AKCJA KNOCKDESIGN – dziewczyny z Knockoutdesign przeprowadzą serię rozmów z mieszkańcami i osobami mniej lub bardziej aktywnie korzystającymi ze skweru. Nagrania zostaną wykorzystane w prezentacji podsumowującej cały projekt, jak również będą tworzyć bazę wytycznych do dizajnerskiej interwencji w przestrzeni podwórka, która będzie miała miejsce w marcu 2009 roku.

Goodbye design! to również seria spotkań z artystami i teoretykami. W trakcie wykładów i prezentacji zostaną zreferowane najnowsze tendencje w dizajnie, sztuce i architekturze. Punktem wyjścia jest zagadnienie antydizajnu jako propozycji zrywającej z przedmiotowością dizajnu i koncentrującej się na wizjonerskich wizjach przyszłości.

Organizatorzy zaplanowali podsumowujące projekt Hotel Polonia spotkanie z Grzegorzem Piątkiem oraz Kobasem Laksą, kuratorem Muzeum Nowoczesnego w Warszawie – Sebastianem Cichockim, krakowskim artystą i dizajnerem – Bartkiem Much, Polą Dwurnik oraz Anną Krenz.

BWA,
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław

Dodaj komentarz