• 2009-02-05

HOMMAGE a Matuszewski – wystawa w Galerii AT

16 lutego 2009 roku w poznańskiej Galerii AT zostanie otwarta wystawa zbiorowa Hommage a Matuszewski. Do stworzenia tej ekspozycji zostali zaproszeni artyści z całej Polski, stanowiący przez wiele lat najbliższy krąg znajomych i przyjaciół Andrzeja Matuszewskiego. Udział w niej wezmą m.im. Włodzimierz Borowski, Jan Chwałczyk, Andrzej Dłużniewski, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Kałucki, Jarosław Kozłowski, Hanna Łuczak, Tadeusz Rolke.

Andrzej Matuszewski (1924 – 2008) to jeden z najwybitniejszych polskich artystów, malarz, twórca happeningów, animator i teoretyk sztuki. Studia ukończył w PWSSP w Poznaniu w 1950 roku. Całe życie był związany z Poznaniem. Współzałożył Grupę R-55, a w latach 1964-1969 prowadził galerię odNOWA – jedną z pierwszych niezależnych galerii w Polsce. W 2008 roku Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu wydała listy artysty w książce pt. Andrzej Matuszewski listy do Leszka Przyjemskiego 1984-1987 z archiwum Museum of Histerics. W latach 80-tych był wykładowcą w PWSSP w Poznaniu. W listopadzie 1982 roku zainaugurował działalność Galerii AT odczytem Przyczyny i skutki.

Andrzej Matuszewski

Andrzej Matuszewski

Jego twórczość artystyczna obejmująca bardzo wiele przedsięwzięć tj. malarstwo, ceramika, psycho-przedmioty, happening, environment, cykle rysunkowe, czy tzw. akcje paralelne, ujawniała, jak twierdzi Bożena Kowalska: zdolność czy potrzebę Matuszewskiego do niezwykłego, a jednocześnie przekornego kształtowania lub przeistaczania tkanki rzeczywistości.

Galeria AT
ul. Solna 4, Poznań

Dodaj komentarz