• 2009-02-03

Wspaniały świat japońskich komiksów

18 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się zorganizowane przy współpracy z Wydawnictwem Hanami spotkanie poświęcone japońskiej sztuce komiksowej. Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu Spotkanie z kulturą Japonii. Manga – wspaniały świat japońskich komiksów.

Będąc przedstawicielem sztuki wizualnej i sztuki sekwencyjnej, komiks może korzystać ze środków ekspresji właściwych dla różnych dziedzin. Posiada zarówno warstwę leksykalną, jak i ikoniczną, a każda z nich posiada właściwą sobie estetykę. Szczególnym przypadkiem jest komiks japoński. Jego estetyka nie jest, jak wielokrotnie próbowano dowieść, wytworem bazującym jedynie na osiągnięciach kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Sztuka sekwencyjna z Wysp pomimo swojej unikatowości i rozpoznawalności, nie była wolna od wpływów ze Starego i Nowego Kontynentu.

Japoński komiks, zwany potocznie mangą większości osób kojarzy się z dziewczynkami w marynarskich mundurkach i kolorowymi stworkami, które wydają z siebie piskliwe dźwięki. Lecz to tak naprawdę czubek góry lodowej. Przyjaźń, miłość, odwaga, magia, potwory, a nawet problemy społeczne i cywilizacyjne to tematy, które znajdziemy w komiksach różnych krajów. Golf, gotowanie, ekonomia, techniki agrarne, to motywy, jakich prawdopodobnie nie doszukamy się poza produkcjami japońskimi. W Kraju Kwitnącej Wiśni wszyscy znajdą coś dla siebie bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. O bogactwie rynku japońskich komiksów oraz ich estetyce opowie Radosław Bolałek – japonista, tłumacz, ekonomista i badacz komiksu. Spotkanie ilustrowane będzie prezentacją multimedialną, w programie przewidziana jest także dyskusja z uczestnikami.

Bemowskie Centrum Kultury, sala 210,
ul. Górczewska 201, Warszawa

Dodaj komentarz