• 2009-02-02

T.E.O.R.E.M.A.T. – premiera w Teatrze Rozmaitości

1 i 3 lutego 2009 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Na scenie będzie można zobaczyć takich aktorów jak: Jan Englert, Danuta Stenka, Katarzyna Warnke, Jan Dravnel, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Sebastian Pawlak, czy Rafał Maćkowiak. Jarzyna posługując się dziełem Pasoliniego, w ramach laboratoryjnej pracy z artystami, tworzy teatralny palimpsest: wzór, model, teoremat swojej egzystencjalnej drogi.

Plakat promocyjny

Plakat promocyjny

Od czasu zrealizowania przez Piera Paolo Pasoliniego kultowego, choć znanego głównie we wtajemniczonych koneserskich gronach, filmu Teorema minęło 40 lat. Wtedy, w 1968 roku, świat zmierzał do wielkiego przesilenia. Społeczne napięcia wynikały w równym stopniu z frustrującego braku, jak i z nadmiaru, który w efekcie okazywał się brakiem. W swoim najnowszym projekcie Jarzyna wykorzystuje strukturę dzieła Pasoliniego do przeprowadzenia studium doświadczenia granicznego, czy raczej doświadczenia granicy.

W życiu bohaterów spektaklu, podobnie jak w życiu każdego człowieka, pojawia się taki punkt krytyczny, wyrasta taki mur, który – jak twierdził Karl Jaspers – wymaga decyzji: albo wyłączyć się z życia, albo osiągnąć wyższą świadomość i przekroczyć dotychczasowe ograniczenia.

Teatr Rozmaitości
ul. Marszałkowska 8, Warszawa

Dodaj komentarz