• 2009-01-31

Pochowajcie mnie pod podłogą – książka Pawła Sanajewa

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka Pawła Sanajewa Pochowajcie mnie pod podłogą. Książka doczekała się w Rosji 16 wydań, ma stałe miejsce na listach bestsellerów, była nominowana do rosyjskiego Bookera. Książka opowiada historię Saszy Sawielewa, który jest chorowity, przez co odmawiane mu są wszelkie radości wieku dziecięcego. Wylewa się na niego z babcinych ust potok przekleństw, nakazów i zakazów; przytłacza go gehenna codzienności. Siłą prozy Sanajewa są postaci z krwi i kości, barwnie odmalowane; codzienne sytuacje opowiedziane błyskotliwie, z niebanalnym poczuciem humoru. Nie ma tu prostego podziału na biel i czerń.

Paweł Sanajew ur. 1969 r. w Moskwie, pochodzi ze znanej rosyjskiej rodziny aktorskiej. Z zawodu aktor, reżyser, scenarzysta, z przypadku – powieściopisarz. Jego matką jest Jelena Sanajewa – popularna aktorka ról charakterystycznych, zaś ojczym (karzeł-krwiopijca z powieści Sanajewa) to charyzmatyczny aktor filmowy i reżyser Rolan Bykow. Jako trzynastolatek Paweł Sanajew wystąpił w głośnym filmie Bykowa Straszydło, kilka filmów wyreżyserował. W roku 1992 ukończył Wszechzwiązkowy Instytut Kinematografii; pisze scenariusze filmowe (Kowieński blues 2004, Zerowy kilometr 2007), zyskał popularność jako tłumacz filmów zachodnich.

Największy rozgłos zawdzięcza autobiograficznej powieści Pochowajcie mnie pod podłogą - dla wielu Rosjan skandalizującej relacji o tym, co dzieje się za kulisami życia rodzinnego słynnych aktorów. Z czasem okazało się, że powieść wciąga autentyzmem doznań, kapitalnym wizerunkiem narratora-dziecka, kochanego a zarazem znienawidzonego przez zaborczą babkę, jakże odmienną od poczciwych, kochających wnuków babć, od których roi się w literaturze.

Dodaj komentarz