• 2009-01-31

Galeria w oknie z obrazem Romana Kramsztyka

Od 2 lutego 2009 roku w Galerii w oknie Muzeum Śląskiego w Katowicach prezentowany będzie Koncert - praca Romana Kramsztyka z 1918 roku. Obraz jest już czwartym, który ozdobi jedno z okien muzeum. Pokaz reprodukcji najcenniejszych obiektów ze swoich zbiorów placówka rozpoczęła w listopadzie ubiegłego roku. Przechodnie mogli podziwiać już m.in. pracę Józefa Chełmońskiego oraz Leona Wyczółkowskiego. Oryginały dzieł można zobaczyć w ramach stałej ekspozycji Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945.

Roman Kramsztyk (1885 – 1942) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, ukształtowanych w kręgu francuskiego postimpresjonizmu i twórczości Paula Cézanne’a, umiejętnie łączący nowoczesną formę z przywiązaniem do wielkiej tradycji malarstwa europejskiego. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, martwe natury, akty. Kramsztyka najbardziej interesowali ludzie. W swych portretach starał się nie tylko uchwycić podobieństwo modela, ale ukazać jego charakter, osobowość. Komponował portrety z dużych, plastycznych, rzeźbiarskich brył, mocno akcentowanych konturem i barwą, początkowo w ciemnej i chłodnej tonacji.

Roman Kramsztyk, Koncert, ok. 1918

Roman Kramsztyk, Koncert, ok. 1918

Koncert z ok. 1918 roku jest zarazem portretem zbiorowym i sceną rodzajową, wzorowaną na XVI-wiecznym malarstwie włoskim. W twórczości artysty widoczne było duże zainteresowanie sztuką dojrzałego renesansu – pod względem formy i treści. Obraz został namalowany w Polsce, w okresie powrotu do idei klasycznych, do podstawowych wartości, zatraconych w wyniszczającej Europę wojnie. W latach 1917-1921 powstało kilka tego typu dzieł. Koncert ze zbiorów Muzeum Śląskiego stał się pierwowzorem dla dwóch replik, w których zmieniały się tylko przedmioty i instrumenty. Artysta przedstawił w nich samego siebie, malarza Tadeusza Pruszkowskiego i swoja żonę Bronisławę. Potężna kompozycja dzieła, oparta na trzech wyraziście scharakteryzowanych postaciach, jest stonowana kolorystycznie, powściągliwa w ukazywaniu emocji, choć dobrze oddaje nastrój ze wszechmiar harmonijnego, przyjacielskiego spotkania.

Muzeum Śląskie
al. Wojciecha Korfantego 3, Katowice

Dodaj komentarz