• 2009-01-31

10 najlepszych filmów 2008

Od 1 do 27 lutego 2009 r. w warszawskim Kino.Labie odbędzie się przegląd najlepszych filmów 2008 roku. Złoży się na niego dziesięć filmów starannie wybranych spośród wszystkich długometrażowych produkcji mających premiery w Polsce w ubiegłym roku. Selekcji corocznie dokonują recenzenci miesięcznika Kino. W kręgu zainteresowania dziennikarzy znalazły się filmy europejskie (w tym dwa polskie: Cztery noce z Anną, 33 sceny z życia), amerykańskie (w tym Aż poleje się krew, To nie jest kraj dla starych ludzi) oraz azjatycki (Ostrożnie, pożądanie).

Wśród tegorocznych tytułów są dzieła nominowane i nagradzane na licznych festiwalach (m.in. nagrodzona w Cannes Złotą Palmą dla najlepszego filmu Klasa czy Persepolis – nominowane do Oscara w kategorii Najlepszy film animowany i nagrodzone m.in. nagrodą jury w Cannes i nagrodą dla najlepszego filmu podczas European Film Awards).

Program przeglądu:

1 lutego o godzinie 19.00 i 6 lutego o godzinie 19.00 – Aż poleje się krew / There Will Be Blood w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Akcja filmu toczy się w Teksasie i opowiada o początkach i prekursorach biznesu naftowego. Historia o rodzinie, chciwości, religii i ropie naftowej. Jednym z bohaterów filmu jest Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis), którego widz poznaje jako dziewiętnastowiecznego poszukiwacza srebra.

3 lutego o godzinie 19.30 i 10 lutego o godzinie 19.30 – Klasa / Entre les murs, w reżyserii Laurent Cantet. François jest nauczycielem. Szkoła, w której pracuje, położona jest w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka różnych osobowości. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je zaakceptują…

4 lutego o godzinie 20.30, 5 lutego o godzinie 20.30 i 8 lutego o godzinie 18.00 – Persepolis, w reżyserii  Vincenta Paronnaud i Marjane Satrapi. Historia o dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców do szkoły w Austrii.

7 lutego o godzinie 18.00 i 28 lutego o godzinie 19.00 Motyl i skafander / Le Scaphandre et le papillon w reżyserii Juliena Temple. Prawdziwa historia redaktora francuskiego ELLE, Jean-Dominique’a Bauby, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata – poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.

2 lutego o godzinie 19.00, 7 lutego o godzinie 20.00 i 8 lutego o godzinie 20.00 - To nie jest kraj dla starych ludzi / No Country for Old Men w reżyserii Ethana i Joela Coenów. Myśliwy Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą pieniądze. Obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków.

9 lutego o godzinie 19.00 – Ciche światło / Luz silenciosa, w reżyserii Carlosa Reygadasa. Johan i jego rodzina to mennonici z północnego Meksyku. Wbrew prawu boskiemu i ludzkiemu Johan, mąż i ojciec, zakochuje się w innej kobiecie. Korzenie, sekty wyznaniowej osiadłej na północy Meksyku, mennonitów sięgają XVI wieku, kiedy byli oni dysydencką sektą protestancką. Historia skupia się na miłosnej ekstazie i bolesnej agonii jednego z członków tej zamkniętej społeczności.

11 lutego o godzinie 20.30, 16 lutego o godzinie 19.00, 18 lutego o godzinie 20.30 – Spotkania na krańcach świata / Encounters at the End of the World w reżyserii Wernera Herzoga. Werner Herzog wyruszył z ekipą filmową na Antarktydę, gdzie nakręcił dokument ukazujący tamtejsze niezwykłe krajobrazy. Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie - jest magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności.

12 lutego o godzinie 20.30, 17 lutego o godzinie 19.30 i 19 lutego o godzinie 20.30 – Cztery noce z Anną w reżyserii Jerzego Skolimowski. W szpitalu w prowincjonalnym miasteczku pracuje pielęgniarka Anna i zakochany w niej Leon. Kobieta nie zauważa introwertycznego adoratora. On tymczasem podejmuje próby zbliżenia się do niej. Odurza Annę środkami nasennymi, a nocami wkrada się do jej mieszkania. Obserwując śpiącą kobietę czerpie radość z jej widoku i bliskości.

23 lutego o godzinie 19.00 i 26 lutego o godzinie 20.30 – 33 sceny z życia w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Opowieść o 33-letniej Julii, w życiu której zmienia się wszystko, co do tej pory uważała za pewne. Po śmierci rodziców rodzina rozpierzcha się i dziewczyna zostaje sama.

27 lutego o godzinie 19.00 – Ostrożnie, pożądanie / Se jie, w reżyserii Anga Lee. Chiny, przełom lat 30. i 40., początek II wojny światowej – grupa studentów planuje zabójstwo kolaborującego z Japończykami szefa chińskiego wywiadu, pana Jee. Jedna ze studentek, dziewczyna o imieniu Wang (Tang Wei) ma za zadanie uwieść kolaboranta i wydobyć z niego jak najwięcej informacji przed planowaną egzekucją.

Kino.Lab
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz