Współczesna sztuka Litwy – OD NOWA

Do 22 marca 2009 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy Współczesna sztuka Litwy – OD NOWA. Jest to już piąta tego typu ekspozycja, która przybrała najpełniejszą i największą formę z nich wszystkich. Obejmuje malarstwo, rzeźbę i instalację, tkaninę, fotografię, video art, performance, grafikę i film.

Poprzednie wystawy, jak np. Czas osobisty. Sztuka Estonii, Litwy i Łotwy w warszawskiej Zachęcie (1996), pokazywały pewien wycinek: kilkunastu malarzy i autorów instalacji, albo skupiały się tylko na jednej dyscyplinie, jak Inni to ja w krakowskim Bunkrze Sztuki (2004) – na video. Tym razem udało się bardziej wyważyć proporcje – obecne są gatunki klasyczne, jak malarstwo i rzeźba, a także tzw. zimne media: fotografia, instalacja, video art. Na przygotowywanej przez ostatnie 3 lata ekspozycji prezentowane są prace 33 artystów reprezentujących wszystkie aktualne tendencje i style sztuki litewskiej. Oraz generacje artystów, bowiem sztuka litewska nie zaczęła się dopiero po 1990 roku i nie jest domeną tylko młodych twórców, co starają się udowadniać litewscy krytycy i kuratorzy.

Lina Jonike - Pensive-Christ

Lina Jonike, Chrystus Frasobliwy II

OD NOWA jest wyrazem wiary w malarstwo, a szczególnie litewskie, zjawisko oryginalne i wybitne, oraz – podobnie jak polskie – niedoceniane na świecie. Miejmy nadzieję, że olsztyńska wystawa będzie służyła szerszej promocji tego zjawiska. Tkanina litewska jest obok malarstwa jedną z najmocniejszych stron sztuki naszych sąsiadów, można wręcz stwierdzić, że w tej dziedzinie Litwa jest mocarstwem. To w Kownie i Wilnie odbywają się najważniejsze międzynarodowe triennale tkaniny, tu tworzą prawdziwe gwiazdy sztuki włókna w skali europejskiej i światowej. Dodajmy do tego świetnych fotografików i twórców video na najwyższym poziomie. Poznajmy sztukę litewską – od nowa.

Galeria BWA
Olsztyn

Dodaj komentarz