• 2009-01-29

Wysocki we wrocławskiej Agorze

30 stycznia 2009 roku o godzinie 18.00 we wrocławskim Centrum Kultury AGORA odbędzie się wernisaż wystawy Wysocki. Wystawie towarzyszyć będzie maraton filmów związanych z postacią artysty.

Najbardziej znany jako pieśniarz, choć warto przypomnieć, iż był także aktorem teatralnym i filmowym – występował w osławionym Teatrze na Tagance. Uwielbiany przez tłumy, nigdy nie zaakceptowany przez komunistyczne władze, które wytaczały mu procesy, szantażami i groźbami próbując złamać jego twórczość. Pomimo dramatycznych przeszkód, które tkwiły także w nim samym (uzależnienie od alkoholu i narkotyków, burzliwe życie osobiste, autodestrukcyjna nadwrażliwość), do momentu swojej przedwczesnej śmierci nie zaprzestał pisać, nadal występował, robił nagrania – Polskę odwiedził dwa miesiące przed śmiercią.

Włodzimierz Wysocki

Włodzimierz Wysocki

Pogrzeb Włodzimierza Wysockiego stał się swoistą manifestacją, w ramach której można było zobaczyć kontrastujące obrazy – policjantów pacyfikujących rozemocjonowanych ludzi, jak i policjantów zdejmujących czapki z głów podczas wynoszenia trumny artysty.

Na czym polegał fenomen Wysockiego? Organizatorzy postarają się spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Warto przybliżać ducha twórczości Włodzimierza Wysockiego, o którym inny rosyjski poeta, Bułat Okudżawa, tak mówił: Miłośnicy tanich szlagierów nie są jego entuzjastami. Wysocki złości mętnych ortodoksów i szokuje tchórzliwych hipokrytów. Jest prawdziwym poetą, a wielkie uznanie, jakim się cieszy, stanowi najlepszą broń w walce z nadętą ignorancją, kłamstwem i tak zwaną kulturą masową.

Na zaprezentowany we wrocławskiej Agorze projekt złożą się m.in:

- wystawa oryginalnych fotografii, przedstawiających działalność artystyczną jak i życie prywatne artysty, wypożyczonych z Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie (do 27 lutego 2008 roku);
- projekcje wybranych filmów z zarejestrowanymi fragmentami autorskich koncertów, wywiadów, – szczególnie nowe materiały, które nigdy nie były pokazane – zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Po wernisażu odbędzie się niezwykły maraton filmowy, na który złożą się nigdy wcześniej niewyświetlane filmy, dokumenty rejestrujące występy Wysockiego, jego recitale, wywiady, kreacje sceniczne, koncerty w prywatnych mieszkaniach. Te unikatowe filmowe materiały archiwalne pochodzą także ze zbiorów koszalińskiego Muzeum Włodzimierza Wysockiego. Odkryte zostały (często po kilkunastoletnich poszukiwaniach) w archiwach państwowych i prywatnych kilku państw.

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć następujące filmy:

Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek. (Rosja, 2008r., 1.00);
205 dni. (Rosja, 2005, 1.00);
Włodzimierz Wysocki. Wrócę po wasze dusze. (Rosja, 2008, 1.00);
Włodzimierz Wysocki. (Austria, Estonia, Meksyk, Niemcy, USA, Węgry, Włochy, 1972-1980, 65.00);
Włodzimierz Wysocki. Rosyjski bard i poeta. (Francja, 1992, 1.00);
Włodzimierz Wysocki. Moskwa, 22.01.1980. (Rosja, 1980, 1.00).

Wystawa potrwa do 27 lutego 2009 roku.

Centrum Kultury AGORA,
plac J.Piłsudskiego 2, Wrocław-Karłowice

Dodaj komentarz