• 2009-01-29

Lotos Jazz Festiwal 2009

W dniach od 18 do 22 lutego 2009 r. w Bielsku-Białej odbędzie się jedenasta edycja Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa To jeden z największych i najciekawszych festiwali tego typu w Polsce, który nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej, ale prezentuje szerokie spektrum muzyki improwizowanej. To także impreza wpleciona w zimowy pejzaż Beskidów, którego wielką atrakcją jest finałowy koncert na górze Szyndzielna.

Lotos Jazz Festiwal

Lotos Jazz Festiwal

Festiwal będzie trwał pięć dni i odbywał się będzie zarówno w nowoczesnych wnętrzach Klubu Klimat jak i w przepięknych, stylowych wnętrzach Teatru Polskiego. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, a często w Europie, to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski i z zagranicy.

W dotychczasowych dziesięciu edycjach festiwalu wystąpiło 541 wykonawców z 27 krajów. Wśród nich legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, All Foster, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade; z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Till Broenner, Richard Galliano, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo.

Na festiwalu nie brakuje nigdy gwiazd z Polski. Na bielskich scenach występowali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych. Wielką atrakcją Zadymki są również nocne jam sessions, które w tym roku przeniesione zostały z Piwnicy Zamkowej do restauracji Hotelu President. Podczas nich młodzi muzycy mają okazję zagrać z gwiazdami. Do historii festiwalu przeszły już jamy z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, David’a Murray’a, Roy’a Hargrove’a, Terence’a Blanchard’a czy Joe Lovano. Takich nazwisk nie powstydziłby się żaden klub jazzowy na świecie.

W tym roku wystąpią m.in: Nigel Kennedy, Christian Scott Quintet, Wojciech Staroniewicz – Agnieszka Ledóchowska, James Carter Quintet, Erick Truffaz Quartet, Lynne Arriale Trio, Ron Carter, Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach, Pad Brapad Moujik.

Klub Klimat
ul. Mostowa 5, Bielsko-Biała

Teatr Polski
ul. 1-go Maja 1, Bielsko-Biała

Dodaj komentarz