• 2009-01-22

Gruse – Hajncel. Spotkanie 3

23 stycznia 2009 roku o godzinie 19.30 w łódzkiej Galerii Manhattan odbędzie się wernisaż prac duetu Gruse – Hajncel pt. Spotkanie 3 – malarstwo, obiekty, filmy. Gruse – Hajncel. Wystawa jest spotkaniem dwóch artystycznych, a może i życiowych outsiderów, tworzących poza głównym nurtem sceny artystycznej w Polsce, niepodatnych na artystyczne tendencje i mody a także presje rynku.


Zbieżność i bliskość w odkrywaniu i obrazowaniu rzeczywistości, formalna prostota, odwołanie do realizmu przełamanego groteską, stały się wyznacznikami owego artystycznego spotkania - pokazania rzeczy sobie bliskich. Dlaczego właśnie Gruse i Hajncel w Galerii Manhattan, miejscu które konsekwentnie od lat penetruje i przedstawia artystów tworzących tzw. sztukę aktualną w Polsce? Odpowiedź jest prosta – z potrzeby obcowania i dotykania odrębności podmiotu.

Właśnie w odrębności, jako wartości czystej i z własnymi emblematami można dostrzec potrzebę ożywienia sztuki, którą dotknął stan poważnej depresji, nie tylko w skali lokalnej, ale w szerszym wymiarze.

Krzystof Gruse – rocznik ’57; malarz, poeta; członek ZPAP, artclubu w Kolonii (Niemcy), współzałożyciel grupy artystycznej Szkoła Bydgoska (Krzysztof Gruse, Stanisław Stasiulewicz, Zbigniew Zieliński), autor Teorii Średniości, do której wprowadzenie opublikował w książce wydanej w klubie Mózg w 2000 roku. Od kilku lat mieszka w Niemczech (Bochum).

Paweł Hajncel – rocznik ’67; absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się malarstwem, sztuką wideo, rysuje komiksy, tworzy murale. Mówi o sobie: Uczeń Jana Matejki, Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Źiźka. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo, obecnie TTSS, Human-ex oraz Gruse Hajncel Group.

Wystawa potrwa do 12 lutego 2009 roku.

GALERIA MANHATTAN,
ul. Wigury 15, Łódź

Dodaj komentarz