• 2009-01-21

Laputa & Lagado Teatru Mumerus

26 stycznia 2009 roku w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej w Krakowie, Teatr Mumerus przedstawi spektakl Laputa & Lagado według Jonathana Swifta, czyli trzecia podróż Gullivera. Stowarzyszenie Teatr Mumerus działa od prawie 10 lat. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów wywodzących się głównie ze środowiska krakowskiego.

Celem działania Teatru Mumerus jest rzeczywiste poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innymi sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru. Stowarzyszenie programowo realizuje tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy teatralnej. Również programowo Stowarzyszenie nie realizuje jakichkolwiek rzeczy będących przedmiotem wszelakich mód kulturalnych.

Laputa & Lagado

Laputa & Lagado

Napisany w XVIII wieku utwór Jonathana Swifta Podróże do wielu odległych narodów świata jest fantastyczno-surrealistycznym opisem czterech podróży, w którym autor rozprawia się z całą ludzkością, jej naturą i instytucjami. Każda epoka – także i nasza – odnajdzie w niesamowitej grotesce Swifta oskarżenie siebie samej, własne swoje rysy i własne zwierciadło. Dzieło Swifta adresowane do dorosłych, zostało ocenzurowane oraz okaleczone, po czym pozbawione wszelkich drastyczności i całego smaku trafiło do dziecięcego pokoju jako niewinna bajka o ciekawej podróży do krainy Liliputów i krainy Olbrzymów. W niezliczonych adaptacjach dziecięcych pomija się trzecią podróż zaczynającą się wizytą na Latającej Wyspie Lapucie.

Mumerus przedstawi inscenizację owej trzeciej części dzieła Swifta – Podróży zaczynającej się wizytą na latającej wyspie Laputa, a kończącej odwiedzinami Krainy Nieśmiertelnych.

Stowarzyszenie Teatr Mumerus
os. Piastów 32/22, Kraków


Dodaj komentarz