• 2009-01-19

Irlandzki Wieczór Sztuk

23 stycznia 2009 r. o godz. 18.00 w Domu Kultury Chwałowice w Rybniku odbędzie się Irlandzki Wieczór Sztuk. W programie: wernisaż wystawy malarstwa Pauline Byrne The best of Poland, wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Millera Moja Irlandia, finał Konkursu na figurę Pegaza zorganizowanego przez Pracownię Ceramiczną DK Chwałowice oraz koncert Grupy DUAN.

Pauline Byrne ukończyła National College of Art & Design w Dublinie. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych. Podczas studiów Pauline organizowała wyjazdy studentów Akademii do muzeów i galerii w Europie. W podróżach prywatnych zwiedziła wiele z nich na kilku kontynentach. Głównym przedmiotem zainteresowań Pauline, w trakcie studiów były sztuki piękne, obejmujące figure drawing, sztukę portretowania, rzeźbę i malarstwo. Obrazy prezentowane na wystawie powstały w czasie pobytu Pauline w Polsce. Prace jej można zobaczyć również co roku na zbiorowych poplenerowych wystawach w Ośrodku Kultury w Kole.

Fot. K. Miller

Fot. K. Miller

Krzysztof Miller - mieszka w Tarnowskich Górach, absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1980 r.). Autor zdjęć do 11 filmów fabularnych (zdjęcia, operator kamery, współpraca operatorska), ostatnio m.in. do głośnego filmu Michała Rosy Co słonko widziało (współpraca operatorska), oraz do 16 filmów dokumentalnych (dokument, krótki metraż, animacja). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prowadzi Galerię Fotografii NOS w Akademii Muzycznej w Katowicach.

O swoim cyklu Moja Irlandia mówi:
Moja mama, moje dziecko, moja ojczyzna – tak mówi się o kimś, o czymś do kogo ma się pozytywny wręcz ciepły, uczuciowy stosunek. Moja Irlandia to cykl zdjęć z mojego pierwszego pobytu w tym kraju. To fascynacja przypadkowo spotkanymi ludźmi. Zawsze serdecznymi i życzliwymi. To również zauroczenie pięknym wręcz mistycznym pejzażem, który niewątpliwie wywiera swe piętno na ludziach. Ta wzajemna asocjacja była inspiracją do powstania tych zdjęć w czerwcu 2006 r. w Dublinie oraz Galway.

Duan – na co dzień zajmują się zupełnie różnymi rzeczami, a łączy ich jedyna cecha wspólna – zapał do grania. Każdemu w jakiś szczególny sposób bliska jest muzyka tego kraju. Tradycję muzyki irlandzkiej starają się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie. Muzyka irlandzka to z jednej strony sztuka, do której podchodzą z szacunkiem i uwagą, a z drugiej strony zjawisko, które daje im ogromną radość, satysfakcję, oderwanie od codzienności. Duan (w języku irlandzkim wiersz, pieśń), łącząc w swym znaczeniu słowo i muzykę, najlepiej oddaje to, co chcą przekazać.

Dom Kultury Chwałowice
ul. 1 Maja 95, Rybnik

Dodaj komentarz