• 2009-01-17

Szef wszystkich szefów w Teatrze Wybrzeże

 W Teatrze Wybrzeże rozpoczęły się próby do spektaklu Szef wszystkich szefów Larsa von Triera w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Światowa prapremiera teatralna spektaklu planowana jest na przełom lutego i marca 2009 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

fot. Tomek Kamiński

fot. Tomek Kamiński

Po raz pierwszy w teatrze jedyna komedia zrealizowana dotąd przez Larsa von Triera. Mała firma informatyczna, a w niej szef, Ravn, wykorzystujący i manipulujący grupą swoich pracowników. Może sobie na to bezkarnie pozwolić, gdyż wmówił im, że wszystkiemu winny jest jego szef, który nakazuje mu tak bezlitosne postępowanie. Gdy jednak Ravn zechce sprzedać swoją firmę, będzie musiał zawezwać swego nieistniejącego szefa, by ten podpisał umowę. Ratunku dla siebie poszuka w teatrze.

Reżyserem Szefa wszystkich szefów jest Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na scenie zawodowej zadebiutował Zimą pod stołem Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl ten prezentowany był z dużym sukcesem na festiwalu w Cividale del Friuli we Włoszech. Od tej pory zrealizował wiele przedstawień, m.in. Zwyczajne szaleństwa Petra Zelenki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Merylin Mongoł Nikolaja Kolady, Żabią Królową Kerstin Specht, Nieśmiałego na dworze Tirso de Moliny w Teatrze J.Kochanowskiego w Opolu, Dialogi o zwierzętach Aleksandra Żelezcowa, Romea i Julię Williama Shakespeare’a w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, Grubą świnię Neila La Bute’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

fot. Tomek Kamiński

fot. Tomek Kamiński

Współpracował też z Teatrem Współczesnym w Szczecinie i Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dialogi o zwierzętach zostały nagrodzone na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2005), a Romea i Julię wyróżniono jako najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/2006 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Scenografię do spektaklu przygotowuje Maciej Chojnacki. W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Monika Chomicka-Szymaniak, Marta Jankowska, Joanna Kreft – Baka, Jerzy Gorzko, Piotr Jankowski, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński, Dariusz Szymaniak.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: Szef wszystkich szefów to opowieść o mechanizmach manipulacji w firmie, o ludziach, którzy oddali się bez reszty życiu zawodowemu i o tych rejonach ich osobowości, które powodują, że poddają się manipulacji, może wręcz jej pragną, wreszcie o potrzebie posiadania szefa. Bo być może pełnej odpowiedzialności i pełnej wolności nie jesteśmy w stanie udźwignąć i nawet szef potrzebuje szefa, choćby fikcyjnego. Ale także jest w tej historii pytanie o granice manipulacji. Czy właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że potrafimy wykreować rzeczywistość według swojego planu, ta rzeczywistość nie wymyka nam się spod kontroli i być może sami ulegamy manipulacji innych, a może jest ktoś, kto ma nad nami władzę – reżyser spektaklu, albo Reżyser Świata?

fot. Tomek Kamiński

fot. Tomek Kamiński

Lars von Trier – duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, zaliczany do grona najwybitniejszych reżyserów na świecie. Autor takich obrazów filmowych jak: Europa, Królestwo, Przełamując fale, Idioci, Tańcząc w ciemnościach, Dogville i Szef wszystkich szefów. Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa.

1 komentarz do artykułu “Szef wszystkich szefów w Teatrze Wybrzeże”

  1. Serdecznie polecam “Szefa wszystkich szefów” każdemu, kto pragnie rozrywki powyżej produkcji ukazujących serię wybuchów, włamań, pogoni i pokazów kaskaderskich.
    Film pozostawia człowieka w stanie zamyślenia, pozwala postawić sobie pytania, na które nieprędko znajdziemy odpowiedzi, o ile w ogóle będzie nam to dane, a jednak w jakiś dziwny sposób podsyca potrzeby widza.

Dodaj komentarz