Nowy numer kwartalnika Fragile

Ukazał się najnowszy numer kwartalnika kulturalnego Fragile. Tematem numeru jest fanatyzm. Jak pisze redaktor naczelna Anna Gregorczyk – Kościuszko: Kto choć raz spotkał fanatyka i spróbował przedstawić mu swoje racje, rozumie, na czym polega poczucie bezradności, narastająca frustracja (z obydwu stron), nieraz skutkująca wybuchem agresji. Emocje sięgają zenitu, zwłaszcza że jedna strona ma poczucie obcowania z absurdem, druga broni sensu swego życia. Agresja zaś może dotknąć drugiego, a może także przybrać formę autodestrukcji. Różnokierunkowe szaleństwo!

Fragile

Fragile

Z tematem fanatyzmu w literaturze i publicystyce mierzą się w swoich tekstach m.in: Grzegorz Jankowicz (Fanatyczny fantazmat. Žižek o antysemityzmie), Anna Polat (Pewien rodzaj linczu. Orhan Pamuk prowokuje), Michalina Rittner (Chrześcijaństwo i islam w wypowiedziach forumowiczów portalu Onet.pl).

Ten sam problem w powiązaniu ze sztuką naświetlają w swoich artykułach Alexandra Hołownia (Surrend – artyści przeciw fundamentalistom), Krzysztof Siatka (Beneficjum rewolucji 1968 roku), Marta Lisok (Carnal art według świętej Orlan).

Artykuły, które poruszają temat fanatyzmu z muzyce to m. in. Wagner, czyli rzecz o fanatyzmie Tomasza Gregorczyka oraz Glany vs. parka. O fanatyzmie w subkulturach muzycznych Mariusza Rzeszutko. O fanatyzmie domowym na teatralnych deskach pisze Barbara Serwatka, a w antropologocznym ujęciu przedstawia go Marek Łasisz w artykule Ameryka przed Kolumbem. Fanatyzm religijny i rytualne składanie ofiar z ludzi.

Dodaj komentarz