• 2009-01-17

6804 – czyli z pamięci, gawęda osobista Augusta Kowalczyka

26 stycznia 2009 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się spotkanie z Augustem Kowalczykiem: 6804 – czyli z pamięci, gawęda osobista Augusta Kowalczyka, byłego więźnia obozu Auschwitz. Wydarzenie to jest nawiązaniem do 64. rocznicy wyzwolenia KL. Auschwitz-Birkenau.

August Kowalczyk to polski aktor filmowy, urodzony 15 sierpnia 1921 roku w Tarnawie-Górze. W czasie II wojny światowej był więźniem Auschwitz, skąd udało mu się w brawurowy sposób uciec. W 1969 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1962-1966 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a w latach 1964-81, aż do przejścia na emeryturę, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.

August Kowalczyk

August Kowalczyk

Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17, Kraków

Komentarze (7) do artykułu “6804 – czyli z pamięci, gawęda osobista Augusta Kowalczyka”

 1. sławomir

  PANIE AUGUSCIE NIECH PAN PRZYJEDZIE DO AP+edukacji;Poznań na pana czeka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pozdro!!!!!!!!!!!!!!!

 2. ala

  Nie wierzysz, ale ja to twoja siostrzenica, mój tata to też twój siostrzeniec, mój dziadek wacek to też, i jego tata to twój brat ciotczny. Serio, a ja jestem alicja

 3. Wlodzimierz Kowalski

  Wujku po latach cie odnalazlem moja mama a Twoja siostra cioteczna Wladyslawa kowalska z d.Robak.Jej dzieci Danka Wlodek Bogus.

 4. DZIUBASEK

  Przystojniak na ty zdjęciu. Wiecie co, tak wyglądał mój chłopak przed operacją plastyczną.

 5. Tomek

  Podziwiam Pana i chciałbym wysłuchać histori jak było w Autchwitz.pozdrawiam

 6. Serdecznie pozdrawiam Pana Augusta Kowalczyka. Dawno temu spotkaliśmy się na prelekcji w gimnazjum nr 8 w Kwidzynie. Dziękuję.

 7. Anonymous

  A pamieta Pan Szkolę Podstawową w Runowie i Panskie wystapienie i dzieciaka, który wytrzymał Panskie spojrzenie!!!! Kto był ten wie o czym piszę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz