• 2009-01-15

Portret imaginacyjny

Od 16 stycznia do 15 lutego 2009 roku w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku trwać będzie wystawa Kazimierza Jałowczyka, zatytułowana Portret imaginacyjny. Autor z wykształcenia jest malarzem i doktoryzował się z malarstwa. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Jego najnowszy projekt – Portret imaginacyjny – dotyczy związków pomiędzy sztuką, podmiotem i wyobraźnią.

K. Jałowczyk, Portret imaginacyjny

K. Jałowczyk, Portret imaginacyjny

 1. Imaginacja, czyli wyobraźnia – jest zdolnością tworzenia (w myśli) pewnych obrazów, rzeczy nieistniejących, jest umiejętnością obrazowego myślenia o czymś.
 2. Fakty wyobraźni wyrażają się przez różne zmysły.
 3. Termin imaginacja (imago = obraz) i polski synonim wyobraźnia mówi, że owa mentalna projekcja może się wyrazić przez obraz.
 4. Wyobraźnia jest przestrzenią wyjątkowo dynamiczną, jako miejsce spotkania tego co jest i tego co było, ale celem jej jest przekraczanie teraźniejszości.
 5. Portret jest klasyczną formą obrazu, jest przedstawieniem wyglądu konkretnego człowieka (modela).
 6. Pojęcie portret imaginacyjny oznacza, że wyobraźnia jest miejscem tworzenia takiego obrazu. Zrealizowana forma wizualna, jest odbiciem, odzwierciedleniem intuicyjnej wizji.
 7. Najkrótsza definicja intuicji: wiem, ale nie wiem skąd.
 8. Forma portretów imaginacyjnych jest próbą odwrócenia porządku: świadome – podświadome, realne – wyobrażone, bo podświadomość wyrażająca się przez intuicje, jest miejscem naszej ukrytej wiedzy o świecie, o człowieku.
 9. Kreacja ex nihilo (z niczego), jest próbą porządkowania chaosu.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Partyzantów 31a, Słupsk

1 komentarz do artykułu “Portret imaginacyjny”

 1. Andrzej

  Od bardzo dawna znam twórczość Kazimierza, zawsze byłem i jestem pełen uznania dla jego inspiracji i poszukiwań malarskich. Sam również zajmuję się malarstwem od wielu lat.W odległej historii “podglądałem” nieco z jego twórczości i myślę że się tym nieco “zaraziłem”.Uważam że jest na dzisiaj jednym z lepszych malarzy w naszym regionie,i chwała mu.

Dodaj komentarz