• 2009-01-14

Retrospektywa filmów Piera Paolo Pasoliniego w TR Warszawa

W dniach od 15 do 21 stycznia 2009 roku w Teatrze Rozmaitosci w Warszawie odbędzie się retrospektywa wybranych filmów Piera Paolo Pasoliniego. Przegląd został zorganizowany w związku z premierą opartego na twórczości Piera Paolo Pasoliniego spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Do dziś nazwisko Pasoliniego – lub P.P.P., jak sam siebie nazywał – kojarzy się z łamaniem tabu i skandalami, które wywoływał, ostro krytykując społeczeństwo, państwo i Kościół. Wręcz proroczo przewidział Pasolini to, co jest charakterystyczne dla początku XXI wieku: przywłaszczanie i niwelowanie kultury, języka i zachowań społecznych przez media (przede wszystkim telewizję), a także przez ślepy konsumpcjonizm mas.

Pasolini skierował swoją uwagę na tematy pierwotne i ponadczasowe: religię, miłość, seksualność, piękno, przemoc, śmierć. Pełen pasji poruszał się poza wszystkimi normami i rozwinął charakterystyczną dla siebie estetykę protestu. Zarówno w liryce, prozie, dramacie, rysunkach, jak i w swoich filmach – stale tworzył poetyckie obrazy o ekstremalnej wyrazistości, w których delikatność i siła są ściśle ze sobą związane. Nierzadko prowadzą one w archaiczną przeszłość, ale tym bardziej bezkompromisowo konfrontują z teraźniejszością.

Przegląd filmów reżysera uzupełni planowana na 23-25 stycznia konferencja Pasolini – poeta wolności. Celem konferencji jest ukazanie Pasoliniego, jakiego mało w Polsce znamy, czyli nie tylko wybitnego reżysera, ale także twórcy wszechstronnego i ikony współczesnej kultury: poety, pisarza, kontestatora mieszczańskiej obyczajowości i komunisty.

Do dyskusji o życiu i twórczości artysty zaproszeni zostali goście z Włoch i Polski. O pracy na planie filmowym z Pasolinim opowie aktor Ninetto Davoli, który wystąpił w jego jedenastu filmach. O polityczno-społecznych poglądach autora Gniewu rozmawiać będą Serafino Murri, autor monografii o Pasolinim, reżyser i redaktor miesięcznika filmowego Close up, i Roberto Chiesi, pisarz, krytyk filmowy, kurator Centro-Studi-Archivio Pasolini w Bolonii. Cykl spotkań zakończy dyskusja panelowa na temat łączenia i przenikania różnych rodzajów sztuk w twórczości Pasoliniego. W panelu wezmą udział: Roberto Chiesi, Jarosław Mikołajewski, poeta i tłumacz poezji Pasoliniego, oraz Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

15 stycznia – Mamma Roma (Włochy 1962; 105 min.) oraz Ewangelia wg Świętego Mateusza (Francja, Włochy 1964, 137 min.)
16 stycznia o godzinie 19.00 – Ptaki i Ptaszyska (Włochy 1966; 86 min.)
17 stycznia o godzinie 19.00 – Teoremat (Włochy 1968; 98 min.)
18 stycznia o godzinie 19.00 – Chlew (Włochy 1969; 98 min.)
20 stycznia o godzinie 19.00 – Krótkometrażówki: Gniew (Włochy 1963, 53 min.), Ziemia widziana z księżyca (Włochy, Francja 1966; 31 min.), Czym są chmury? (Włochy, 1967; 22 min.) oraz Opowieść o papierowym kwiecie (Włochy, Francja 1968; 10 min.).

3 stycznia – Plan zdjęciowy – sztuka i przygoda. Rozmowa z Ninetto Davolim
24 stycznia – Pasolini: Gniew. Wizja świata i walka o świat. Pokaz filmu La rabbia (Gniew) i rozmowa z Serafino Murrim i Roberto Chiesim.
25 stycznia – Kreacja bez granic. Pasolini dramatopisarz, reżyser, poeta. Panel z udziałem Roberto Chiesiego, Jarosława Mikołajewskiego i Tadeusza Sobolewskiego.

TR Warszawa,
ul. Marszałkowska 8, Warszawa

Dodaj komentarz