• 2009-01-14

Przypadkowe przyjemności w BWA Katowice

20 lutego 2009 r. w Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Konceptualne przyjemności. Wystawa będzie pierwszą odsłoną planowanego cyklu Przypadkowe przyjemności. Projekt ma na celu prezentację dokonań młodych polskich twórców w organizującej nowy kontekst dla ich działań, niezależnej przestrzeni wystawienniczej tzw. Małej Przestrzeni. W odsłonie pierwszej udział biorą: Grzegorz Sztwiertnia, Michał Gayer, Łukasz Skąpski, Nicolas Grospierre, Erwina Ziomkowska.

Michał Gayer, Maszyna do pisania

Michał Gayer, Maszyna do pisania

Cykl wystaw z udziałem artystów młodego pokolenia jest oparty o fotografie, projekcje video i malarstwo. Tytuł wystawy odnosi się do przyjemności patrzenia/obserwowania jako toposu w historii cywilizacji zachodniej. Konstytuujące tożsamość spojrzenie staje się w Przypadkowych przyjemnościach punktem wyjścia do dekodowania rzeczywistości, jej analizy i prób poznania. Prezentowane prace związane są z doświadczeniami fragmentaryczności, takimi jak odczytywanie pokawałkowanych napisów, wymawianie zaklęć, traumatycznym powtarzaniem, literowaniem, deszyfrowaniem. Projekt bazuje na realizacjach wymagających od widza wypełniania pustych miejsc, inicjowanych poszczególnymi dziełami sztuki. Prezentuje powrót do zainteresowań doświadczeniami codzienności jako punktu wyjścia dla działań artystów na fali postmodernistycznych przewartościowań. Symptomatyczne dla wszystkich odsłon jest tematyczne rozproszenie, podkreślające charakter całego cyklu, w którym wspólnym mianownikiem staje się to co przypadkowe i zwykłe wprowadzone w nowy kontekst.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań i wykładów z udziałem zaproszonych teoretyków z zakresu literaturoznawstwa, filozofii i filmoznawstwa, których transkrypcje znajdą się w katalogu wystaw, uzupełnione o teksty przybliżające twórczość prezentowanych artystów.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Al. Wojciech Korfantego 6
40-004 Katowice

Dodaj komentarz