Ikonostas Miasto

14 stycznia 2009 roku w Galerii Zderzak w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Cecylii Malik zatytułowanej Ikonostas Miasto. Zbudowany według kanonicznych reguł ikonostas debiutującej w galerii artystki składa sie z 49 obrazów. Jest to jednak ikonostas szczególnego rodzaju: nie święty, a świecki. Ikonostas Miasto.

Okna piwniczne z ulicy Sebastiana, studzienki z chodników na Kazimierzu, żółte tablice zaworów gazowych z ulic Salwatora, kratki, ogrodzenia, wyłączniki prądu – każdy element, który pojawia się na obrazie, ma własny adres w mieście i konkretne przeznaczenie. Malik wyjmuje go z kontekstu, bierze w nawias jego praktyczna funkcje – i nadaje mu autonomię. Mówi: Fragmenty, które wybrałam na obrazy, pomimo że są pospolitymi przedmiotami, przypominały mi tajemne alchemiczne znaki, jakiś nieodszyfrowany kod, symbole o nieznanym znaczeniu. Żeby przenieść je w duchowa przestrzeń, układałam je na wzór ikon w poliptyki. Tak powstał tytułowy ikonostas – wieloelementowy portret miasta.

C. Malik, Ikonostas Miasto

C. Malik, Ikonostas Miasto

Cecylia Malik, ur. 1975 roku w Krakowie, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w pracowni prof. Leszka Misiaka, posiada również dyplom podyplomowych studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni Farmy sztuki – instytucji artystycznej, będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów.

Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3, Kraków


Dodaj komentarz