• 2009-01-08

Urodziny Stanleya Harolda Pintera w Teatrze Miejskim w Gdyni

7 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 odbędzie się pierwsza i długo oczekiwana premiera Teatru Miejskiego w Gdyni w tym sezonie. Urodziny Stanleya Noblisty Harolda Pintera. Oto drobnomieszczański pensjonat w nadmorskiej miejscowości, w którym zamieszkuje tytułowy Stanley – nie wiadomo czym się zajmuje, skąd przybywa i jaka jest jego przeszłość. Pewnego dnia do pensjonatu przybywają dwaj tajemniczy panowie – Goldberg i McCann. Wraz z gospodynią postanawiają wyprawić mu przyjęcie urodzinowe. Stanley czuje się zagrożony, wyzwalają się jego kompleksy i obawy. Akcja błyskawicznie posuwa się naprzód jak w kalejdoskopie ukazując wiele wymiarów ludzkich słabości, namiętności i skłonności.

Rafał Kowal (McCann), Piotr Michalski (Stanley), Grzegorz Wolf (Goldberg).

fot. Marcin Marzec, zdjęcie z próby do spektaklu, od lewej: Rafał Kowal (McCann), Piotr Michalski (Stanley), Grzegorz Wolf (Goldberg).

Harold Pinter – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2005 roku napisał Urodziny Stanleya w roku 1957. Jeden z pierwszych dramatów Pintera, do dziś uznawany za jedno z jego najwybitniejszych dzieł, przesycony jest pulsującymi emocjami ukrytymi pod powierzchnią banalnych rozmów. Doskonale skonstruowane postaci, atmosfera napięcia i grozy, naturalne dialogi i zaskakujące zakończenie.

Urodziny Stanleya - jak pisał profesor Bolesław Taborski - są tworem niezwykłej teatralnej wyobraźni, sztuką dobitnie ukazującą złudność ludzkiego poczucia bezpieczeństwa, zagrożenie, które może nadejść z każdym dobrodusznym przybyszem, łatwość, z jaką można ulec dezintegracji, groteskowość – ponurą śmieszność – ludzkiej egzystencji.

Harold Pinter: Urodziny Stanleya;
Przekład: Adam Tarn, Scenografia: Paweł Dobrzycki, Reżyseria: Barbara Sass, Muzyka: Michał Lorenc.
Występują:
Peter: Eugeniusz K. Kujawski
Meg: Wiesława Kosmalska (gościnnie)
McCann: Rafał Kowal
Stanley: Piotr Michalski
Goldberg: Grzegorz Wolf
Lulu: Katarzyna Bieniek

W przeddzień premiery, w piątek 6 lutego – wesołą belferską metodą o Matriksie Stanleya opowie Tadeusz Nyczek, uznany krytyk i teoretyk teatru, wykładowca w szkołach teatralnych, autor m.in. słynnego Alfabetu teatru dla analfabetów i zaawansowanych.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, Gdynia

Dodaj komentarz