• 2009-01-08

Nagroda im. Kazimierza Malewicza dla Aleftyny Kakhidze

12 grudnia 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie odbyła się uroczystość wręczenia po raz pierwszy nagrody im. Kazimierza Malewicza w dziedzinie sztuk wizualnych. Pierwszą laureatką nagrody została 35 letnia artystka z Donbasu Aleftyna Kakhidze. Nagroda imienia Malewicza została przyznana z okazji 130. rocznicy urodzin tego wybitnego malarza polskiego pochodzenia.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Jerzy Onuch podkreślił, że wszyscy nominowani twórcy reprezentują europejski poziom. Oni nie są podłączeni do dawnych sowieckich uwikłań, systemów typu Moskwa wyznacza kierunek marszu. Oni są zintegrowani w procesy europejskie – dodał Jerzy Onuch.

Nagroda składa się z grantu oraz programu rezydencyjnego w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Aleftyna Kachidze podkreśliła, że najważniejsza dla niej będzie możliwość pracy w tym ośrodku.

Aleftyna Kakhidze

Aleftyna Kakhidze

Nagroda imienia Kazimierza Malewicza wręczana jest na zmianę z nagrodą imienia Józefa Konrada Korzeniowskiego, przeznaczoną dla młodych pisarzy. W przyszłym roku zatem Instytut Polski w Kijowie nagrodzi młodych literatów.

Dodaj komentarz