• 2009-01-06

Wieczór Operowy jednocześnie w Gliwicach i w Würzburgu

16 lutego 2009 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbędzie się niezwykły w swej formie koncert, polscy i niemieccy artyści jednocześnie pojawią się na scenach w Gliwicach i w Würzburgu.

W klasycznej części koncertu zabrzmią najpiękniejsze arie, duety i partie chóralne ze słynnych dzieł operowych Giuseppe Verdiego, Georgesa Bizeta, Gioacchino Rossiniego, a także Vincenzo Belliniego i Gaetano Donizettiego w wykonaniu solistów związanych z GTM – Wioletty Białk, Anity Maszczyk, Patrycego Hauke i Ireneusza Miczki – oraz niemieckiej sopranistki Susanne Pfitschler-Schmitt, związanej z Bawarską Operą Kameralną. Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego – dyrygenta i dyrektora uznanej w Polsce i za granicą Filharmonii Zabrzańskiej. Orkiestra zagra też Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzeniem drugiej części wieczoru będzie prawykonanie koncertowe scen z opery Merlin niemieckiego kompozytora Jürgena Schmitta. Całość poprowadzi Regina Gowarzewska-Griessgraber.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

Prawykonanie utworu Jürgena Schmitta będzie transmitowane do Niemiec. Kompozycja wykonywana na żywo stanie się tłem dla spektaklu tanecznego prezentowanego w tym samym czasie przez artystów baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego na scenie w Würzburgu, gdzie gościem specjalnym będzie Krzysztof Penderecki. Całe wydarzenie stanowi kolejny etap współpracy między Gliwickim Teatrem Muzycznym a niemiecką instytucją kultury Ars Musica oraz Hochschule für Musik w Würzburgu.

Gliwicki Teatr Muzyczny
ul. Nowy Świat 55/57, Gliwice

Dodaj komentarz