Zmarł poeta Wincenty Różański

3 stycznia 2009 roku zmarł nagle w Poznaniu poeta Wincenty Różański (Witek), przyjaciel Edwarda Stachury, autor ponad 20 tomików poezji.

W październiku 2008 roku Wincenty Różański obchodził uroczyście swoje 70-te urodziny w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich. Wieczór nosił tytuł 70 wierszy na 70-lecie, a jego utwory spontanicznie czytali wszyscy uczestnicy spotkania: poznańscy aktorzy, literaci i przyjaciele. Poeta uznawany jest przez wielu za jednego z najoryginalniejszych twórców, nigdy nie ulegającego prądom literackim, piszącego tak, jak się oddycha.

Wincenty Różański, fot. Piotr Skórnicki / AG

Wincenty Różański, fot. Piotr Skórnicki / AG

Poeta przeszedł do literackiej legendy jako bliski przyjaciel Edwarda Stachury – był bohaterem jego powieści Cała jaskrawość oraz Ballady dla Potęgowej. Urodzony w podpoznańskiej Mosinie cały czas był związany z tym miastem, poświęcił mu wiele swoich utworów.

1 komentarz do artykułu “Zmarł poeta Wincenty Różański”

  1. pablo

    sie powiedzialo sie zrobilo przykro sie dowiedzialo przed krutka chwila ze zmarl witek przyjaciel steda nadszedl czas hej potegowa hej witek i sted hej od tupania dudni niebieska tancbuda moje i nie moje glebokie wyrazy uznania dla witolda ruzanskiego pablo

Dodaj komentarz