• 2009-01-03

Zamki na ziemiach Ukrainy i Polski – wystawa

9 stycznia 2009 r. o godzinie 16.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy Zamki na ziemiach Ukrainy i Polski z kolekcji grafiki Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Prezentowane na wystawie prace XIX-wiecznych artystów, udostępnione przez Lwowskie Muzeum Historyczne, ukazują nie tylko wizerunki zabytków. To także emocje autorów, zamknięte w rysunku, wyraz miłości i podziwu dla piękna ojczystej ziemi…. Niewątpliwie do najwybitniejszych należy Napoleon Orda (1807-1883), malarz, pianista, kompozytor. Zostawił po sobie setki akwarel i rysunków przedstawiających zabytki architektury. W Wilnie studiował matematykę, a rysunku uczył się w Paryżu. W 1862 roku wrócił w rodzinne strony i jego pasją stało się podróżowanie po Kresach i dokumentowanie piękna tych ziem – pisze Grażyna Pezowicz.

Na wystawie zobaczyć będzie można również prace innych artystów, których wspólną pasją było przemierzanie stron ojczystych ze szkicownikiem w ręku: Macieja Bogusza Stęczyńskiego, Emanuela Kronbacha, Alfreda Kamieniobrodzkiego, Karola Auera, Rudolfa Mękickiego i Rudolfa Alta.

Muzeum Górnośląskie
pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom

Dodaj komentarz