• 2009-01-03

Supertoys feat. CODEMANIPULATOR®

Do 18 stycznia 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Arnolfini w Wielkiej Brytanii potrwa wystawa Supertoys w ramach której pokazywana jest praca Codemanipulator’s Toybox (2007). Autor obiektu – CODEMANIPULATOR jest artystą reprezentowanym przez galerię Foto-Medium-Art.

Tytuł wystawy Supertoys zainspirowany został opowiadaniem Briana Aldissa Super-Toys Last All Summer Long. Bohaterem noweli jest chłopiec – android, który sądzi, że jest żywy; co więcej jest zaprogramowany do kochania swojej przybranej mamy. Zdaniem organizatorów wystawy, podobnie jak w książce, w trakcie zabawy wyrażana jest złożoność relacji pomiędzy człowiekiem a obiektem lub maszyną, realnością i fikcją, a nawet uczucie troski i nasza niezdolność do kochania. Zabawki pod wieloma względami wydają się grać z nami.

Codemanipulator, Toybox 2007 r.

Codemanipulator, Codemanipulator's toybox 2007 r.

Podczas trwania wystawy artyści, naukowcy, dzieci i dorośli mają możliwość doświadczenia, jak sprawdzają się zabawki jako obiekty transgresyjne, umożliwiające uczucia, zachodzące między ludźmi i podległymi im obiektami. Wystawa Supertoys bada wzajemne relacje inteligentnych zabawek i robotów – nasze oczekiwania i strach przed nimi.

Ekspozycja jest zarówno warsztatem i placem zabaw, co daje zwiedzającym możliwość bezpośredniego użycia, sprawdzenia i przerobienia zgromadzonych zabawek. Niektóre obiekty zostały przekształcone przez ekspertów z zakresu robotyki i artystów. Sale wystawowe są również wizytowane przez roboty.

CODEMANIPULATOR jest autorem kodowanych obrazów, instalacji interaktywnych, multimedialnych wizualizacji i fotografii. Można je scharakteryzować, jako interdyscyplinarne realizacje z zakresu sztuki, architektury, urbanistyki, Internetu. Znaczące jest naukowe podejście artysty do zagadnień digitalizacji i kodów (binarnego oraz znaczeniowego) jak również badanie wpływu świata wirtualnego w odniesieniu do twórczości i aspektów socjologicznych.

Artyści biorący udział w wystawie:
Codemanipulator, Chris Cunningham, Dunne & Raby, Natalie Jeremijenko, Kahve Society, Alex McLean, Philippe Parreno, Unmask Group i gościnnie roboty Swarm Systems oraz Heart Robot

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 18 stycznia 2009 roku
Arnolfini, 16 Narrow Quay, Bristol BS1 4QA, Wielka Brytania
Galeria Foto-Medium-Art
ul. Karmelicka 28/12, 31-128 Kraków

Dodaj komentarz