Wystawa Anki Leśniak i Mariusza Maciejewskiego w Galerii Studio

W dniach od 5 stycznia do 1 lutego 2009 roku w Galerii Studio w Warszawie będą czynne wystawy Top models Anki Leśniak oraz Ona i one Mariusza Maciejewskiego.

Tytuł wystawy Anki Leśniak, znanej przed wszystkim ze swoich interaktywnych działań z publicznością (Body Printing) sugeruje jej związki z pop-kulturą, jednak łączy się ona bardziej z historią sztuki. Ekspozycję tworzą fotografie artystki w pozach nagich modelek z dzieł wielkich mistrzów wykonane przez Andrzeja Świetlika wybitnego fotografa, współtwórcę legendarnego ugrupowania Łódź Kaliska. Artystka udziela na filmie także głosu swoim pierwowzorom rekonstruując ich hipotetyczne historie. Sensem projektu jest próba odkrycia tożsamości anonimowych kobiet z obrazów oraz nawiązanie do współczesnego pojmowania przedstawiania kobiety, jej ciała jako komercyjnego wabika.

Anka Leśniak

Anka Leśniak

Instalacja Mariusza Maciejewskiego, rzeźbiarza, performera oraz twórcy interaktywnych prac w przestrzeni publicznej odnosi się także do tematu kobiety, kobiecości, który był impulsem do powstania abstrakcyjnej rzeźby o organicznych kształtach, rzucającej zmieniające się cienie, wywoływane ruchem źródła światła. Praca odnosi się też do względności poznania i przedstawienia samej idei nie uwikłanej w konkretne przypadki.

Galeria Studio
Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Dodaj komentarz