• 2008-12-31

Świdermajer. Portret w Muzeum Ziemi Mińskiej

Od 9 stycznia do 12 lutego 2009 roku w Muzeum Ziemi Mińskiej prezentowana będzie grupowa wystawa fotografii Świdermajer. Portret. Świdermajer to nazwa drewnianego budownictwa powstającego na przełomie XIX i XX w. na tzw. Linii Otwockiej – miejscowościach znajdujących się wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów.

Twórcą tego stylu budownictwa był mieszkający tu od 1886 roku Michał Elwiro Andriolli. Styl łączy elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego, rosyjskiego i alpejskich schronisk. Główna bryła budynku ukształtowała się na wzór architektury szwajcarskiej, jednak Andriolli wzbogacił ją o werandy i przedsionki zaczerpnięte z rosyjskiego budownictwa drewnianego. Dla stylu świdermajer charakterystyczne są drewniane ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Nazwę stylu wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.

Fot. D.Tyralski

Fot. D.Tyralski

Prezentacja w Mińsku Mazowieckim jest ostatnią z cyklu, a wystawę do tej pory mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Otwocka, Brzegu, Ryglic, Budzisk Wielkich, Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Nowego Dworu Gdańskiego.

Muzeum Ziemi Mińskiej
ul. S.Okrzei 16, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Dodaj komentarz