Krakowska wystawa otwarta w Jerozolimie!

Wystawa Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym prezentowana jest w ramach Roku Polskiego w Izraelu w Menachem Begin Heritage Center w Jerozolimie od 21 grudnia 2008 r. do 15 kwietnia 2009 r.

Przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury wystawa Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym, która była prezentowana w Galerii MCK w lecie 2007 r. i cieszyła się w Krakowie ogromnym zainteresowaniem (17 tys. zwiedzających w ciągu 4 miesięcy!), kontynuuje światowe tournée. Wiosną ekspozycję pokazało Archiwum Miejskie (Norishalle) w Norymberdze, gdzie zyskała uznanie niemieckiej publiczności i mediów.

Wernisaż wystawy w Jerozolimie

Wernisaż wystawy w Jerozolimie

Od 21 grudnia wystawę zwiedzać można w Jerozolimie, jest ona jednym z wydarzeń trwającego Roku Polskiego w Izraelu. Za każdym razem zakres prezentacji, a zwłaszcza komentarz dostosowany jest zarówno do odbiorcy, jak i miejsca wystawienniczego. Izrael to wyjątkowe spośród tych miejsc – przecież świat przedwojennego Krakowa ukształtował charaktery wielu budowniczych tego państwa.

Zwiedzający wystawę w Jerozolimie to nie tylko osoby, które Polskę i Kraków dobrze pamiętają z lat międzywojennych, ale także współczesnych. W sposób szczególny jest ona skierowana do tych mieszkańców Izraela, którzy w Krakowie nigdy nie byli, a o Polsce wiedzą niewiele. Stąd też temat wykładu Kraków doświadczenie XX wieku, który prof. Jacek Purchla wygłosił podczas otwarcia, które swoją obecnością zaszczycili m.in.: Agnieszka Magdziak-Miszewska - Ambasador RP w Izraelu, Dawid Reiser - Prezydent Związku Krakowian w Izraelu, a także doskonale znany Polakom prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Gospodarzem wieczoru był Herzel Makov - Przewodniczący Centrum Spuścizny Menachema Begina, interdyscyplinarnej instytucji kultury, w której wystawa jest eksponowana.

Na wystawie prezentowanych jest 79 zdjęć (czyli ok. 60% krakowskiej ekspozycji), podzielonych na 7 działów, każdy opatrzony został wstępem w języku hebrajskim na tablicy wielkoformatowej. Pierwsze (Sytuacja Żydów w Krakowie do odzyskania niepodległości, Żydzi w niepodległej Polsce oraz Organizacja życia społeczności żydowskiej w Krakowie) wprowadzają zwiedzających w szerszy kontekst historyczny. Kolejne opisują zagadnienia, wokół których koncentrują się prezentowane fotografie (Dobroczynność, Inwestycje, Żydzi w życiu społeczno-politycznym miasta, Syjonizm i rozwój świadomości żydowskiego ducha narodowego) lub skupiają uwagę na niezwykłych osobach, działających w dwudziestoleciu międzywojennym w Krakowie: nazywana matką Izraela Sara Szenirer (filie szkół Bejt Jaakow, które założyła, istnieją nadal w Izraelu) oraz lidera syjonizmu, a zarazem wybitnego parlamentarzysty II Rzeczypospolitej Ozjasza Thona. Ostatnia część przed zagładą przypomina jak wielu Żydów walczyło za niepodległą Polskę, w której widzieli swoją ojczyznę.

Wystawie, tak jak to miało miejsce w Krakowie, towarzyszą filmy archiwalne, m.in. na temat krakowskiego Kazimierza, a także wspomnienia przedwojennych krakowian: Dowa Aleksandrowicza, Gieni Wohlfeiler-Manor, Miriam Akavii oraz wypowiedź opowiadającego historie kilku żydowskich rodzin dr. Aleksandra B. Skotnickiego.

Menachem Begin Heritage Center
6 Nahon Street, Jerusalem

Dodaj komentarz