• 2008-12-29

Dzieło Chełmońskiego w muzealnym oknie

W cyklu Galeria w oknie od 5 stycznia na budynku Muzeum Śląskiego w Katowicach oglądać będzie można pracę Józefa Chełmońskiego Powrót z balu (Sanna) z 1879 roku. Po Odczynianiu uroku Stanisława Grocholskiego (listopad) oraz Martwej naturze z rybami Leona Wyczółkowskiego (grudzień) Galerię w oknie ozdobi kolejne dzieło będące jedną z najcenniejszych prac w zbiorach Muzeum Śląskiego.

Powrót z balu (Sanna)

Powrót z balu (Sanna)

Józef Chełmoński – wybitny przedstawiciel późnopozytywistycznego realizmu, malował głównie sceny rodzajowe z życia wsi, pejzaże i konie. Uprawiał także litografię. O obrazie Powrót z balu z 1879 roku, Katarzyna Jarmuł z Działu Sztuki MŚ pisze: W 1873 roku, po powrocie z Ukrainy do Monachium, Chełmoński namalował obraz, który stał się zapowiedzią jego słynnych trójek i czwórek – przedstawień zaprzęgów konnych w typie ukraińskim. Zafascynowany rozległą przestrzenią dzikich stepów i urodą oraz żywiołowością koni, dzięki fenomenalnej pamięci wzrokowej i mistrzostwu warsztatu, artysta uchwycił niezwykle dynamiczny ruch zaprzęgu konnego. Iluzję rzeczywistości podkreśla przemyślana kolorystyka, oddająca aurę zimowego, wczesnego poranka, a także śmiałe skróty perspektywiczne i zróżnicowanie faktury malarskiej.

Obraz, wystawiony w monachijskim Kunstvereinie, przyniósł jego autorowi rozgłos. Oryginalność pomysłu i temperament artysty spotkały się jednak także i z krytyką niemieckiej publiczności, przyzwyczajonej do idealizowanych, konwencjonalnych scenek rodzajowych. W 1875 roku dzieło to zostało zakupione przez Helenę Modrzejewską, obecnie zaś znajduje się w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Obraz z naszej kolekcji jest repliką, namalowaną w 1879 roku w Paryżu.

Od listopada br. Galerię w oknie tworzą reprodukcje najsłynniejszych obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Są to prace, które możemy znaleźć zarówno na stałej ekspozycji, w Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945, jak również dzieła rzadko pokazywane m.in. ze względów konserwatorskich lub przechowywane w magazynach. W przyszłym roku zobaczyć będzie można obrazy z kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

Muzeum Śląskie
Aleja Wojciecha Korfantego 3, 40-005 Katowice

Dodaj komentarz