• 2008-12-20

Paszporty Polityki – literackie nominacje

W ostatnich dniach przyznano literackie nominacje do Paszportów Polityki. Otrzymali je Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj oraz Aleksander Kościów.

Paszport Polityki jest nagrodą ustanowioną w 1993 roku przez tygodnik Polityka przyznawaną twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz od roku 2002 nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Sylwia Chutnik, fot. Tadeusz Późniak

Sylwia Chutnik, fot. Tadeusz Późniak

Sylwia Chutnik – (ur. 1979) kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies i działaczka społeczna. Prowadzi Fundację MaMa zajmującą się prawami matek. Jest członkinią Porozumienia Kobiet, a także przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Kieszonkowy atlas kobiet, za który zdobyła nominację, to jej literacki debiut. O książce pisano: Sylwia Chutnik ma ucho i oko do literatury. Ucho, aby słuchać, co mówią jej bohaterowie w swoich smutnych domach, na ulicach, także w myślach. Oko, żeby wypatrzyć pośród tłumu potencjalnych bohaterów postaci najciekawsze i najbardziej tragiczne. No i talent, dzięki któremu to, co usłyszy, zobaczy i powącha, sprawnie i sugestywnie przerzuci na papier.

Jacek Dukaj, fot. Tadeusz Późniak

Jacek Dukaj, fot. Tadeusz Późniak

Jacek Dukaj – (ur. 1974) pisarz. Zadebiutował w 1989 roku opowiadaniem Złota galera na łamach miesięcznika Fantastyka . Kolejne jego opowiadania ukazywały się w magazynie literackim Feniks oraz w Nowej Fantastyce. W 1997 roku ukazał się debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn. Pisarz był dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem tej nagrody za 2000 rok za opowiadanie Katedra, następnie za Czarne oceany, Inne pieśni, Perfekcyjną niedoskonałość oraz Lód. Film animowany Tomasza Bagińskiego Katedra, na podstawie opowiadania Dukaja, był w 2003 roku nominowany do Oscara. Pisarz trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Lód, nominowany w tym roku, powstawał przez trzy lata i rozrósł się z opowiadania do gigantycznej, ponadtysiącstronicowej sagi. Według większości krytyków to najlepsza jego powieść.

Aleksander Kościów, fot. Tadeusz Późniak

Aleksander Kościów, fot. Tadeusz Późniak

Aleksander Kościów - (ur. 1974), kompozytor, altowiolista, pedagog, pisarz. Studiował kompozycję oraz grę na altówce na Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu konkursów kompozytorskich. W 2004 roku otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta. Od 1999 roku współpracuje z Joe Alterem, amerykańskim choreografem, dla którego zespołu Joe Alter Dance Group stworzył kilka utworów: His… est Caritas, Liber Absens – IV kwartet smyczkowy, 23:59:59 i Sanctuary. Od 1998 roku wykłada kontrapunkt i czytanie partytur na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2002 roku jest także członkiem Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej oraz Akademii Fonograficznej. Kościów zadebiutował  w świecie literatury w 2006 roku, kiedy to wydał swoją pierwszą powieść Świat nura, która została uznana za jeden z lepszych debiutów roku. Porównywano go wówczas z twórczością Haruki Murakamiego. Talent Kościowa potwierdza jego druga powieść – Przeproś, za którą dostał nominację do Paszportu Polityki.

Dodaj komentarz