• 2008-12-20

Kusiciel w Teatrze Studio

10 stycznia 2009 roku w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się prapremiera spektaklu opartego na dziele Hermanna Brocha Kusiciel w reżyserii Marka Fiedora.

Hermann Broch urodził się 1 listopada 1886 roku w Wiedniu, zmarł 30 maja 1951 roku w New Haven. Pisarz austriacki żydowskiego pochodzenia, mieszkający od 1939 roku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z odnowicieli prozy XX w. Obrońca humanistycznych wartości przed faszyzmem. W jego dorobku znajdują się m.in. powieści Śmierć Wergilego, Autobiografia duchowa oraz Kusiciel.

kulturaonline.pl)

Kusiciel: plakat promocyjny (źródło: kulturaonline.pl)

Powieść zaadaptowana przez reżysera Fiedora nigdy nie została przez Brocha ukończona. Ostateczne szlify nadał jej już po śmierci autora Daniel Brody. Broch, który był Żydem prześladowanym przez hitlerowców, obnażył w swoim dziele mechanizmy rodzenia się niebezpiecznych ideologii. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch górskich wioskach Tyrolu. Jej narratorem jest lekarz-racjonalista. Jest to kolejny tekst zajmujący się masą, której naczelną zasadą i spoiną jest wspólny interes, a nie wspólna kultura. Gdzie brak kultury, tam wkrada się pustka i nicość – powiada pisarz. Uciekając przed nicością, masa chwyta się szaleństwa kusiciela, tu: Mariusza Rattiego, który sztucznie ma przezwyciężyć rozpad wspólnoty.

Teatr Studio, Warszawa

Dodaj komentarz