• 2008-12-18

Pan Cogito w Trójwymiarze

18 grudnia 2008 roku w sali i. L. Lipińskiego MCK Sokół w Nowym Sączu przedstawione zostaną Przygody Pana Cogito z muzyką - próba opisu, czyli spektakl słowno muzyczny z udziałem Anny Seniuk i Roberta Grudnia.

Spektakl jest próbą poznania świata sztuki, muzyki przez wiersze i prozę Zbigniewa Herberta w ramach autorskiego projektu Trzy wymiary Pana Cogito. To przypowieści inspirowane mitologią, współczesną sztuką i przemyśleniami Pana Cogito oraz próba opisu świata, w którym zawsze jest miejsce na prawdę, godność i bezkompromisowość.

Trzy wymiary Pana Cogito to inaczej przedstawienie postaci Zbigniewa Herberta w trzech aspektach – jako podróżnika i obieżyświata, jako literata oraz wreszcie jako zwykłego człowieka zmagającego się z rzeczywistością wspólną wszystkim ludziom jego czasów.

Zbigniew Herbert

Anna Seniuk – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964-70 występowała na scenie Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała m.in. w filmach: Lalka, Bilet powrotny, Panny z Wilka, Konopielka, Europa, Europa i w serialach telewizyjnych Czarne chmury, Czterdziestolatek, Egzamin z życia. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową Balladyna, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną Pchła Szachrajka Jana Brzechwy, wszystko z muzyką Macieja Małeckiego.

Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł Ulubiona Aktorka Krakowa, dwukrotnie Złoty Ekran, a za rolę w spektaklu telewizyjnym Moralność pani Dulskiej nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych została uhonorowana nagrodą Wielki Splendor i Złotym Mikrofonem. W 2003 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Anna Seniuk

Anna Seniuk

Robert Grudzień – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Od kilku lat występuje jako pianista i klawesynista. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na  świecie. Na swym koncie ma liczne nagrania płytowe oraz nagrania dla stacji radiowych i telewizyjnych. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski południowo-wschodniej. Pełni funkcję dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia i organizatora akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m.in. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3, Nowy Sącz

Dodaj komentarz