• 2008-12-08

Ewa Zawadzka – SIGNUM TEMPORIS

Do 11 stycznia 2009 roku w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce można oglądać wystawę Ewy Zawadzkiej – SIGNUM TEMPORIS. Artystka wybrała dla swojego malarstwa temat aestetyczny – blok z wielkich płyt betonowych w trakcie budowy. Nie temat jest tutaj najistotniejszy ale to jak artystka do niego podeszła i jak go potrafiła zinterpretować.

Ewa Zawadzka

Ewa Zawadzka

Ewa Zawadzka ciężkie i zgrzebnie bryłowate przeobraziła w logicznie konstrukcyjne, bryły odrażająco zimne i ziejące pustką – w tajemnicze przestrzenie światła i cienia, niechlujne nierównościami – w ożywione strukturalnie, bezładnie naszpikowane prętami zbrojeniowymi – w ciekawie zrytmizowane. Nic przez to nie straciła prawda przekazywanego obiektu.

Artystka wybiera szaro-zielone lub szaro-żółte odcienie, które tylko rzekomo są bliskie rzeczywistości tak jak i same motywy. Faktycznie dystansują się one od rzeczywistości przechodząc w obszary estetyki. Kolory są używane bardzo wrażliwie a najdrobniejszy ślad ich użycia podkreśla jej sztukę tworzenia barw.

Ewa Zawadzka

Ewa Zawadzka

Ewa Zawadzka dyplom obroniła w 1976 r. w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha. W 1999 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i na Wydziale Artystycznym Częstochowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przez wiele lat prowadziła również pracownię grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Znana głownie jako artysta grafik od kilku lat uprawia również malarstwo.

BAŁTYCKA GALERIA SZTUKI
ul. Gen. Zaruskiego 1a
76-270 Ustka
czynna codziennie od 10.00 do 18.00

Dodaj komentarz