• 2008-12-01

MATEUSZ WALERIAN TRIO

3 grudnia br. o godz. 20.00 w klubie Od Nowa w Toruniu odbędzie się koncert Mateusz Walerian Trio w składzie Mateusz Walerian (saxophone), Zofia Dowgiałło (harp) oraz Ju-ghan (double bass).

Mateusz Walerian – Saksofonista, kompozytor. Jego muzyka jest silnie osadzona w stylistyce jazzowego mainstream’u w okolicach hard bop’u (hard free bop) z ukłonem w stronę awangardowej muzyki atonalnej. Znamienny rys na jego twórczości odcisnęły muzyka klasyczna, klasyka jazzowa oraz muzyka etniczna (Japonia, Indie). W zróżnicowanych projektach współpracuje z muzykami reprezentującymi różne nurty muzyczne; jazz, muzykę klasyczną, współczesną, muzykę etniczną, awangardową muzykę improwizowaną, muzykę elektroniczną. Autor takich projektów jak AcidEnsemble (z Mieczysławem Litwińskim -skrzypce, Zofią Dowgiałło – harfa), ZEN (z Zofią Dowgiałło – harfa i Bartem Pałygą – wiolonczela), czy ENSO (z Joanną Dudą – fortepian i Dariuszem Ju-Ghanem – kontrabas). W realizowanych autorskich projektach łączy klasyczną muzykę kameralną, muzykę etniczną i klasykę jazzową z nowoczesnym brzmieniem muzyki improwizowanej.

Zofia Dowgiałło – Kompozytorka i harfistka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie obecnie studiuje kompozycję. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Isabelle Moretti, Isabelle Perrin, Brigitte Sylvestre, Susann Mcdonald, Elżbietę Szmyt, Park Stickney. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki współczesnej, improwizacji oraz w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Gra muzykę improwizowaną i współczesną w duetach z Karoliną Wojaczek (wiolonczela), Marianną Dąbek (akordeon), Maritn’em Blanes’em (gitara) i Hubertem Połoniewiczem (ney, tabla) Bierze również udział w projektach indywidualnosci sceny jazzowej (ACID ENSEMBLE, ZEN). Brała udział w premierowych wykonaniach wielu utworów napisanych przez współczesnych polskich kompozytorów oraz występowała na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Audio Art, Laboratorium Muzyki Współczesnej). W 2006 roku była rezydentem w Music Omi International Arts Center w Nowym Jorku.

Ju-ghan – Kontrabasista, kompozytor. W swojej twórczości łączy elementy jazzu, elektroniki i muzyki klasycznej, nie pozostając równieź obojętnym wobec tradycjii folkowej. Projekty improwizowane współtworzył m.in. z Andrzejem Przybielskim, Jerzym Mazolewskim (Mazzolem), Joanną Dudą, Mateuszem Walerianem. Bierze również udział w projektach zespołów muzyki aranżowanej takich jak: Matplaneta, DOM (wraz z Natalią Grosiak i Spasem), Mr. Transponder, czy Enso.

Klub Studencki Od Nowa
Toruń

Dodaj komentarz