V Dni Republiki Czeskiej w Nowym Sączu

Od 1 do 4 grudnia 2008 r. w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbędą się V Dni Republiki Czeskiej. To już V edycja imprezy przybliżającej kulturę naszych południowych sąsiadów. Tym razem festiwal upłynie pod znakiem filmu, poezji i muzyki.

W programie:

Od 1 do 3 grudnia – przegląd filmów Jana Hřebejka, jednego z najwybitniejszych czeskich twórców nowego pokolenia, który zachwycił publiczność inteligentnym i dowcipnym spojrzeniem na trudną historię swojego kraju.

Obrazy Hřebejka w groteskowy sposób pokazują przewrotne losy bohaterów, którzy zmieniają się razem ze społeczno-polityczną historią Republiki Czeskiej. Zobaczyć będzie można następujące filmy reżysera: Niedźwiadek, Pod jednym dachem, Rok diabła, Na złamanie karku, Pupendo, Piękność w opałach, Musimy sobie pomagać. Kolejne produkcje reżysera zabiorą nas w podróż po czeskich landach od ciężkich czasów II Wojny Światowej, przez tragiczne wydarzenia roku 68 i trudne wybory lat 80, po rzeczywistość współczesnych Czech i dzisiejsze absurdy czeskiej codzienności. Przegląd to doskonała okazja, aby obejrzeć sześć ostatnich filmów Hřebejka i zobaczyć twórcę w aktorskim epizodzie.

Tomas Kocko Orchestra & Monika Gąsiorek (fot. z archiwum artystki)

Tomas Kocko Orchestra & Monika Gąsiorek (fot. z archiwum artystki)

4 grudnia o godzinie 18.30 odbędzie się koncert Drzewo życia – Pronikani, w wykonaniu polsko-morawskiego duetu: Moniki Gąsiorek i muzyka folkowego Tomasa Kočko.

Ten projekt to poetycko-muzyczny spektakl, składający się z tekstów Tomasa Kočki w tłumaczeniu Moniki Gąsiorek oraz poezji Moniki w oprawie muzyki autorskiej Tomasa. Drzewo Życia – Pronikani (Drzewo Życia- Przenikanie) – to przenikanie się idei, sensów i znaczeń baśni, legend, filozofii, słowiańskich mitów, motywów poetyckich i muzycznych z Polski i Czech. Widzowie mają okazję brać udział w swoistym polsko-czeskim obrzędzie opowiadającym o idei drzewa życia.  Poezje Moniki Gąsiorek i Tomasa Kočki prezentowane są w języku polskim, pieśni – w języku czeskim, a muzyka w spektaklu to kompozycje Kočki na bazie morawskiego folku i muzyki słowiańskiej.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3
33-300 Nowy Sącz

Dodaj komentarz