120-ta rocznica urodzin Stanisława Vincenza

Od 29 do 30 listopada 2008 r. w Krakowie odbędą się uroczyste obchody 120-tej rocznicy urodzin Stanisława Vincenza – znakomitego pisarza, publicysty i promotora ponadnarodowego dialogu. Stanisław Vincenz był jednym z największych humanistów XX wieku, którego twórczość, będąca kopalnią wiedzy kulturoznawczej, jak również znakomitą prozą i publicystyką po latach zapomnienia od pewnego czasu odkrywana jest na nowo. Vincenz urodził się i spędził znaczną część swojego życia na Huculszczyźnie, która pozostała jego wieczną miłością i inspiracją, m.in. do napisania dzieła swojego życia – 4-tomowej epopei Na wysokiej Połoninie. Podczas wojny, zmuszony do emigracji, angażował się w działalność polityczną, społeczną, publicystyczną, a następnie zajął się pisaniem. Zgodnie z własną wolą został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Program obchodów:

29 listopada o godzinie 16.00 – uroczysta Msza Św. oraz pochód do grobu Vincenza w asyście huculskich trembit, chóru cerkiewnego, pochodni. Mszę odprawi ks. Alfons Górowski – założyciel szkoły im. Vincenza w Kołomyi. Początek w Kościele Najświętszego Salwatora.

30 listopada o godzinie 12.00 w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK – promocja książki Huculi, Bojkowie, Łemkowie prezentującej materiały podsumowujące międzynarodową konferencję o tym samym tytule, a także zawierającej wybór fotografii oraz korespondencji pisanej przez Vincenzów i Hucułów.  O godzinie 18.30 w Centrum Kultury Rotunda – prapremiera filmu Vincenz w Krakowie w reżyserii K. Krzyżanowskiego. O godzinie 19.30 w Centrum Kultury Rotunda zobaczyć będzie można spektakl Rarytas- opowieść o krawcu Pinkasie w wykonaniu Teatru Węgajty.

Rarytas - opowieść o Krawcu Pinkasie

Rarytas - opowieść o Krawcu Pinkasie

Kościół Najświętszego Salwatora
ul. Św. Bronisławy 9
Kraków

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6
Kraków

Centrum Kultury Rotunda
ul. Oleandry 1
Kraków

Dodaj komentarz