• 2008-11-22

Bluesowe Andrzejki w Bytomiu

30 listopada 2008 r. o godzinie 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu Martina Scorsese Feel like going home i koncert zespołu Nocna zmiana bluesa.

Feel like going home w reżyserii Martina Scorsese to jedna z części serii pt. The Blues, która powstała pod czujnym okiem tego słynnego twórcy. Każdy odcinek był reżyserowany przez inną osobę: Scorsese, Charlesa Burnetta, Clinta Eastwooda, Mike’a Figgisa, Marca Levina, Richarda Pearce’a i Wima Wendersa. Centralnym motywem serialu jest pytanie, w jaki sposób blues zdołał przeobrazić się z wiejskiej muzyki w uniwersalny, teraz już międzynarodowy, język. W filmie wystąpiło ponad 75 artystów, reprezentujących współczesny, tradycyjny, afrykański, amerykański i brytyjski odłam bluesa. Występują w nim tacy muzycy jak: Corey Harris, John Lee Hooker, Ray Charles czy Lou Reed.

The Blues

The Blues

Drugą częścią Bluesowych Andrzejek będzie koncert Nocnej Zmiany Bluesa, czyli Sławka Wierzcholskiego i jego ekipy. W ciągu 26 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej.

Bytomskie Centrum Kultury
ul. Żeromskiego 27
Bytom

Dodaj komentarz