• 2008-11-21

Tolerancja jest naszą przyszłością – nowa wystawa w Muzeum Plakatu

21 listopada 2008 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie, zostanie otwarta wystawa Tolerancja jest naszą przyszłością. Będzie można zobaczyć najciekawsze prace nadesłane na Pierwszy Międzynarodowy Studencki Konkurs Plakatu w Skopje.

Do tegorocznego konkursu Tolerancja-wyzwanie globalne nadesłano około 300 plakatów
z całego świata – Turcji, Słowenii, Serbii, Bułgarii, Izraela, Iranu, Polski, Czech, Chin, Meksyku, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Portugalii, Australii, Anglii, Niemiec, Holandii, Korei Południowej, Włoch, Indii i Kolumbii.

Niezwykle trudny temat zgromadził wiele interesujących prac (…) Zobaczyliśmy plakaty
o różnorodnym narodowym podejściu do tematu. Wiele plakatów dotyczyło ogólnego problemu tolerancji, ale była też grupa plakatów które mówiły o regionalnych problemach braku tolerancji. – powiedział przewodniczący jury profesor Lech Majewski

Wystawa konkursowa w Skopje została zorganizowana przez macedońska organizację pozarządową PLAKART we współpracy z Muzeum m.st. Skopje. Konkurs został objęty patronatem przez Ministerstwo Kultury Republiki Macedonii, a wsparły go m.st. Skopje i m.st. Warszawa. Otwarcie wystawy konkursu plakatów odbyło się dnia 20 czerwca 2008 roku.

Konkurs ma wiele wspólnego z Warszawą. Jego organizatorzy to absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych, jury przewodniczył prof. ASP w Warszawie Lech Majewski, zaś pierwszą nagrodę zdobyła Aleksandra Siekierko, studentka warszawskiej ASP. Dlatego też organizatorzy wystawy uznali, że jej objazd powinien zacząć się od Warszawy.

Trzy nagrodzone prace – Aleksandry Siekierko (Polska), Any Todorovskiej (Macedonia) i Uriego Pelega (Izrael) można zobaczyć również na citylightach WAREXPO w centrum Warszawy.

Czas trwania wystawy: 21 listopada – 15 grudnia 2008 roku.

Miejsce:
Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

Dodaj komentarz